Chybovali meteorologové, ministerstvo i městský soud. Informace o počasí zůstávají veřejnosti utajeny

Už od dubna 2015 trvá spor, zda má veřejnost právo na historické záznamy o teplotách a srážkách. Dle hydrometeorologického ústavu a ministerstva životního prostředí nikoli, protože prodejem dat si meteorologové vydělávají na svůj provoz. Nejvyšší právní soud nyní rozhodl, že úřady nepostupovaly podle zákona, a proto se celá kauza pomyslně vrací na nový začátek.

Praha (Aktualizováno: 9:17 21. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deštivé počasí

Má veřejnost nárok získat zdarma historické záznamy o počasí? | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Když v roce 2015 požádal datový novinář serveru iROZHLAS.cz Jan Cibulka Český hydrometeorologický ústav o historická data o počasí, tak neuspěl. Podle meteorologů a následně i ministerstva životního prostředí se právo veřejnosti na informace nevztahuje na historické záznamy, a dostupné jsou tedy jen za úplatu.

Bez informací

V létě 2018 ale Městský soud v Praze nařídil zmíněné historické záznamy o počasí zveřejnit. Podle soudců jsou takové informace „důležitým předpokladem pro to, aby se lidé mohli domáhat svého práva na příznivé životní prostředí.“

Historické záznamy o počasí mají být zdarma veřejné, nařídil soud. ČHMÚ se bojí, že přijde o peníze

Číst článek

Bez informací totiž veřejnost nemá jak zjistit, jak se životní prostředí skutečně vyvíjí. „Úplné informace o vývoji počasí musí být ze své podstaty přístupné na vyžádání bezplatně už jen proto, že přístup k jejich obsahu nemůže být závislý na finančních příjmech a sociálním statusu jednotlivce,“ zdůvodnili své rozhodnutí tehdy soudci.

Ministerstvo životního prostředí se dál bránilo před Nejvyšším správním soudem, který v pondělí rozsudek městského soudu zrušil.

Porušení zákona vyčetl také ministerstvu životního prostředí i hydrometeorologickému ústavu. Oba úřady i soud totiž celou dobu postupovaly podle špatného předpisu. Místo zákona o právu na informace měly použít o rok starší zákon o právu na informace o životním prostředí.

Česká data o počasí patří k nejdražším. ‚Meteorologové si na sebe musí vydělat,‘ hájí praxi ministerstvo

Číst článek

Zpět na začátek

„Pokud správní orgány postupovaly pouze podle informačního zákona, postupovaly dle nesprávného právního předpisu. Této chyby se následně dopustil i městský soud. Jestliže je na věc aplikován právní předpis, který na ni nedopadá, jedná se o důvod pro zrušení rozhodnutí,“ vysvětlili soudci 10. senátu Nejvyššího správního soudu Ondřej Mrákota, Zdeněk Kühn a Michaela Bejčková.

Zda má veřejnost nárok zdarma získat historické informace o počasí, vůbec neřešili. „Takové posouzení náleží nejprve správním orgánům. Úkolem soudů ve správním soudnictví je pak až případný přezkum správních rozhodnutí,“ uzavřeli. Celá otázka se tak, po téměř pěti letech před soudy, vrací na úplný začátek.

Redakce se na celou věc zeptala také ministerstva životního prostředí i šéfa resortu Richarda Brabce (ANO).

"NSS zrušil rozhodnutí krajského soudu o poskytnutí požadovaných dat ze strany ČHMÚ, současně zrušil rozhodnutí MŽP z procesních důvodů. Aktuálně studujeme odůvodnění, abychom mohli zvolit další postup," napsala serveru iROZHLAS.cz tisková mluvčí Petra Roubíčková.

Celý rozsudek si můžete přečíst zde:

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme