ČHMÚ ruší signál regulace ve Středočeském a Ústeckém kraji

Teplý vzduch drží jako pod pokličkou níže položené oblasti České republiky. Lidem v nich se špatně dýchá kvůli škodlivinám, které se za těchto podmínek nemůžou rozptýlit a trápí zvláště sever Moravy, střední a severní Čechy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo zařízení ostravské pobočky ČHMÚ s hlavicí, ve které je umístěn filtr pro odběr vzorků prachových částic

Vlevo zařízení ostravské pobočky ČHMÚ s hlavicí, ve které je umístěn filtr pro odběr vzorků prachových částic

Inverze není v tomto ročním období nijak neobvyklá, odborníci ale upozorňují na to, že trvat může letos déle, než jsme zvyklí.

„Letos je to opravdu hodně dlouho. Je to polohou tlakových útvarů. V oblasti severní a východní Evropy se nachází mohutná tlaková výše, která je téměř bez pohybu. Její středy se postupně obnovují nebo slábnou, ale pro naše území to nic neznamená,“ hodnotí situaci Štefan Hanžák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Inverze se prý letos nachází výjimečně nízko, takže zplodiny v ovzduší se špatně rozptylují. Její výše se ale mění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štefan Hanžák z Českého hydrometeorologického ústavu popisuje v Ozvěnách dne aktuální inverzní situaci

„Včera byla například hodně nízko a situace byla špatná, dnes je to o něco výš a promíchávání v dolních partiích je o něco lepší. Tedy hodinové koncentrace jsou v tuto chvíli lepší – pohybují se mezi 40 a 80 mikrogramy na metr krychlový. Ale pro signál upozornění nebo regulace jsou důležité 24 hodinové koncentrace,“ upozorňuje Hanžák.

Aktuálně platí signál regulace v Moravskoslezském kraji, ve Středočeském a Ústeckém kraji ho chce ČHMÚ právě zrušit. Zůstane zde jen signál upozornění, který platí také v Pardubickém kraji.

Zatím v ryze teoretické rovině se podle Hanžáka rýsuje náznak zlepšení ve druhé polovině příštího týdne.

Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme