Jarní počasí vyhnalo v Česku teploty ke 20 stupňům, na desetině stanic padly rekordy

Do Česka se po chladnějším víkendu vrátilo nezvykle teplé počasí. Na některých místech během pondělí překračovala denní maxima 19 stupňů. Nejvyšší teplotu naměřili v Čáslavi – a to 20,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy pro tento den byly vedle Čáslavi překonány i na dalších 15 ze zhruba 150 stanic, které měří teplotu alespoň tři desítky let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší teplotu zaznamenali meteorologové v Čáslavi (ilustrační foto) | Foto: Free-Photos | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Ke dvaceti stupňům se v pondělí teplota vyšplhala v Českých Budějovicích-Rožnově, kde meteorologové naměřili maximum 19,8 stupně Celsia. O jednu desetinu stupně chladněji bylo Kralupech nad Vltavou. V Moravských Budějovicích se teplota dostala na 19,5 stupně.

Teplotní rekordy pro tento den padly zhruba na desetině dlouhodobě měřících stanic. Dosavadní maxima pocházela většinou z roku 1998, kdy byl také nezvykle teplý začátek března.

Příští týden může být až 18 stupňů, noční teploty neklesnou pod nulu

Číst článek

Nový rekord pro 4. březen padl například v Mošnově, kde se rtuť v teploměru vyšplhala na 18,4 stupně, o čtyři desetiny výše než v roce 1998. Velmi teplo bylo také v Telči, kde se podařilo vyrovnat předchozí maximum 18,5 stupně Celsia.

Na jižní Moravě poté naměřili nejvyšší teplotu meteorologové v Dyjákovicích, kde bylo odpoledne 18,8 stupně.

„V platnosti ale zůstává dosavadní rekord z roku 2017, kdy stanice v Dyjákovicích naměřila 20,4 stupně Celsia,“ uvedla Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického úřadu.

V úterý mají teploty v Česku podle předpovědi klesnout. Denní maxima se budou pohybovat jen mezi šesti a deseti stupni. Na jižní Moravě může být až 12 stupňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme