Choc přerušil kvůli kauze České pošty členství v ČSSD, STAN žádá audit hospodaření pošty

Kamil Choc, jeden z aktérů kauzy kolem údajné korupce v souvislosti Českou poštou, požádal o přerušení členství v sociální demokracii. Choc údajně žádal po podnikateli Lukáši Čadkovi, který je ve sporu s Českou poštou, úplatek tří milionů korun za jeho vyřešení. Část peněz měl prý dostat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Chovanec, ČSSD a Česká pošta jakékoliv zapojení do případu odmítají. Hnutí Starostové a nezávislí kvůli aférám kolem České pošty žádají audit jejího hospodaření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta

Česká pošta | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Kamil Choc už podle mluvčí ČSSD Evy Gregorové požádal o přerušení členství ve straně. Ve čtvrtek má spolustraníkům svou roli v případu údajné korupce vysvětlit.

„Kamil Choc sám požádal předsedu obvodního výkonného výboru Prahy-západ o přerušení svého členství v ČSSD. Tento čtvrtek bude zasedat krajský výbor, na jehož jednání je pan Choc také pozván a kde podá vysvětlení celé situace svým spolustraníkům,“ uvedla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli kauze České pošty se sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Hosty ČRo byli místopředseda PS Petr Gazdík (STAN), poslanec ČSSD Václav Klučka a politolog Lukáš Jelínek

Kamil Choc odmítá, že by si o úplatek řekl. Byl prý pouze mediátorem. Ve čtvrtek se kvůli případu sejde i předsednictvo bezpečnostní rady státu, které bude na žádost ministra vnitra Chovance údajný úplatek řešit.

V souvislosti s Českou poštou policie řeší také podezření z uplácení a manipulace s veřejnými zakázkami pro státní podnik. V tomto případu figuruje firma vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) Agrotec.

České poště hrozí audit

Hnutí Starostové a nezávislí kvůli kauzám kolem České pošty požadují po ministrovi vnitra Milanu Chovancovi důkladnou prověrku jejího hospodaření. Hnutí je prý připravené se na auditu i finančně podílet, pokud jej provede nezávislá a transparentně vybraná auditní kancelář.

Podle místopředsedy hnutí Petra Gazdíka, je podezření kolem České pošty už příliš. „Ať je to firma Agrotec spojená s Agrofertem a s hnutím ANO, nebo ať jsou to podivné nahrávky, na kterých se mluví, že část peněz České pošty má jít na financování sociální demokracie,“ řekl.

Podle něj se Česká pošta stává ‘obětí hrátek vládních stran‘ zvlášť za situace, kdy nehospodaří dobře.

„My důrazně žádáme audit hospodaření České pošty. Jak je vůbec možné, že může docházet k takovým věcem, které vyšetřuje policie ohledně státního podniku, který je údajně ztrátový a který má zavírat pobočky zejména v nejmenších obcích, protože jsou údajně nerentabilní,“ zdůraznil.

Situaci kolem České pošty označil Gazdík za závažnou. Nemyslí si prý ale, že ji předsednictvo bezpečnostní rady státu může rozptýlit.

Naopak poslanec ČSSD a člen sněmovního výboru pro bezpečnost Václav Klučka si myslí, že kauza České pošty na jednání bezpečnostní rady státu patří.

„Důvodem je ohrožení ekonomických zájmů státního podniku. A rovněž s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra. Je třeba si říci, kdo za tím stojí a kdo provádí tuto práci z české společnosti,“ naznačil. „Může to být hra soukromých bezpečnostních služeb,“ dodal.

David Černý, Věra Pfeifferová, Anna Jadrná, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme