‚Bezprecedentní vydírání.‘ Společnost Marservis v Chodově odpojila od tepla stovky domácností

Obyvatelé části Chodova na Sokolovsku, včetně školky, sociálního zařízení a stovek domácností, byli od středečního odpoledne bez tepla. Dodávku se podařilo obnovit ve čtvrtek odpoledne.

Chodov (Aktualizováno: 17:30 23. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

topení, ilustrační foto

Obyvatelé části Chodova na Sokolovsku byli od středečního odpoledne bez tepla (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bývalý provozovatel teplofikace, společnost Marservis, odmítl v rozporu s rozhodnutím soudu předat městu majetek, a naopak při pokusu města dostat se do jednoho z výměníků odpojil dodávku tepla, zřejmě na dálku. Novinářům to řekl starosta Chodova Patrik Pizinger (Místní), který označil situaci za bezprecedentní vydírání. 

Marservis podle něj nerespektuje rozhodnutí soudu ani Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Město hledá způsob, jakým by mohlo převzít ovládání výměníků.

Halda v Heřmanicích by mohla vytápět věznici i firmy, věří vědci. Prohořívat bude ještě desítky let

Číst článek

„Jsme v situaci, kdy odpovědí na to, proč nechtějí zprovoznit výměníkovou stanici, je to, že je vpustíme zpátky do našeho objektu a uznáme, že ten majetek je jejich. To já udělat nemůžu, protože soud rozhodl, že majetek je náš, a jednal bych protizákonně,“ uvedl Pizinger.

Výměník byl odpojený od středy odpoledne. Poté, co zástupci města vstoupili do prvního z výměníků, se po chvíli jeho provoz zastavil, a to bez fyzické přítomnosti kohokoli z firmy Marservis.

Podle města tak došlo zřejmě k odpojení na dálku, přes softwarové ovládání. Jednatel Marservisu Václav Rumlena pak podle starosty varoval, že takto se vypne každý výměník, kam se město pokusí vstoupit.

Podle Marservisu se výměník odpojil automaticky po násilném vniknutí do objektu.

„Podařilo se nám ovládání odpojit a nahradit manuálním. Teplo tak opět proudí. S ohledem na tuto zkušenost musíme vyhodnotit, jak postupovat při přebírání dalších výměníků,“ řekl odpoledne Pizinger.

‚Ptali jsme se, jak to bude s energiemi, a nedozvěděli jsme se nic.‘ Opozice chce další mimořádnou schůzi

Číst článek

„Tvrzení Města Chodov a Tepla Chodov, že musí převzít technologii výměníkové stanice z důvodu rozhodnutí Energetického regulačního úřadu a údajnému rozhodnutí soudu o majetku, se nezakládá na pravdě,“ uvedla ve čtvrtečním písemném vyjádření společnost Marservis.

„Neexistuje v současné době žádné právoplatné rozhodnutí soudu ohledně vlastnictví teplofikačního majetku. Výrokem soudu bylo v této kauze pouze řečeno, že teplofikační soustava tvoří jeden celek, ale nebylo nijak rozhodnuto ani určeno, komu tento celek patří a za jakých podmínek," dodala.

„Obnovení dodávky tepla a teplé vody na okruhu výměníku číslo devět je firma Marservis s.r.o. schopna obnovit, jakmile bude mít technologii výměníkové stanice pod svou správou, a bude plně schopna řídit, udržovat servisně a monitorovat provoz technologie,“ uvedla firma v prohlášení. Trvá na tom, že teplofikační zařízení jsou jejím majetkem.

Rumlena je nyní jediným podílníkem a jednatelem Marservisu, v sídle společnosti nebyl a mobilní telefon nezvedal. Podle vedení města komunikuje jen přes právníky a nehodlá rozhodnutí soudu respektovat.

‚Jako terorismus‘

Město proto přebírání majetku pozastavilo. Zatím se nečekané odpojení od tepla dotklo asi 200 až 300 domácností, mateřské školy, denního centra Mateřídouška pro mentálně postižené a hasičské zbrojnice. „Problém je to velký, (chybějící) teplo a teplá voda pro naše inkontinentní klienty problém je. Zatím topíme, sehnali jsme si přímotopy a vodu ohříváme,“ popsala vedoucí centra Mateřídoušky Věra Bráborcová. „Jsem naštvaná strašně moc, přijde mi to jako terorismus,“ dodala.

Soud zamítl firmě NWT věřiteli schválený plán reorganizace. Bylo to nejlepší řešení, říká vedení

Číst článek

Podle starosty se nyní město snaží spojit s firmou, která dodává software pro řízení teplofikace, zdali by městu pomohla převzít nad ní kontrolu. Jinak by se muselo do zařízení masivně zasáhnout tak, aby se dálkově ovládaná zařízení vyměnila za ruční.

Zároveň se město obrátilo na policii s podezřením na trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Obrátí se i na Energetický regulační úřad.

Prioritou je ale podle starosty obnovit dodávku tepla a zamezit tomu, aby Marservis vypnul i další výměníky, přes které jde teplo do většiny domácností a objektů ve městě se 13 000 obyvateli.

Město Chodov pronajalo Marservisu teplofikaci v roce 1993, několik let na to ale začaly spory o platnost smlouvy. Ty se táhly 20 let a teprve letos Nejvyšší soud ČR rozhodl, že smlouva byla neplatná a že veškerý majetek teplofikace patří městu.

Také Energetický regulační úřad, který roky váhal, letos k 16. listopadu Marservisu odebral licenci a přidělil ji městské společnosti Teplo Chodov. Od 17. listopadu tak podle mínění města Marservis podniká v Chodově neoprávněně.

Podle poslední zveřejněné účetní uzávěrky měla společnost Marservis v roce 2020 obrat přes 100 milionů korun a zisk přes čtyři miliony korun. Podílníci firmy se v posledních letech měnili, od letošního července je opět jediným společníkem Rumlena, který je ve firmě od jejího počátku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme