Cholstat mizí z českých, ruských i německých lékáren

Lék na snižování cholesterolu Cholstat zmizí z českého trhu. Důvodem jsou jeho vedlejší účinky, kvůli kterým ve světě zemřelo několik desítek živatelů. Vedle poruchy činnosti jater může totiž způsobit bolesti hlavy a břicha, zácpu, průjem, nadýmání a bolesti svalů. V řídkých případech může nastat akutní rozpad svalu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ten zavinil úmrtí v Německu, kde se stejný lék pod názven Lipobay stahuje z lékáren už od středy. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv k jeho stahování z prodeje dochází už také u nás. Cholstat u nás bere asi 5 tisíc pacientů. Lék je částečně hrazen z pojištění, jen Všeobecná zdravotní pojišťovna za něj zaplatila v prvním čtvrtletí téměř 10 a půl miliónu korun.

Jak v České televizi uvedl Jan Bultas z druhé interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze - lidé, kteří léku podlehli, se jím většinou předávkovali. "Veškeré nežádoucí účinky, které vedly k úmrtí pacientů byly při dávkách dvou až třinásobně vyšších než u nás a v kombinaci s léky, které u nás nejsou povoleny."

Cholstat může být nebezpečný třeba v kombinaci s některými jinými léky, a proto by lidé, kteří ho berou, měli navštívit svého lékaře. "Každý pacient, který užívá cholstat, při příští návštěvě svého lékaře bude jistě převeden na jiný stejně účinný lék."

Tento preparát zmizí i z ruských lékáren. Tento krok ovlivnilo oznámení o úmrtích několika pacientů, kteří lék v různých zemích světa užívali. Podle moskevského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Voldána zmizí Lipobay z ruských lékáren příští týden. Protože je ale technicky složité stáhnout preparát okamžitě, uskuteční se celá akce během týdne, informovala v Moskvě zástupkyně pro distribuci léku na snižování cholesterolu v krvi pro Rusko Karina Petrossjanová. Potvrdila zároveň, že rozhodnutí koncernu Bayer přichází poté, co vyšlo najevo několik úmrtí. Podle ní jen ve Spojených státech zemřelo 31 lidí. Jak připomíná agentura Interfax, preparát Lipobay se v ruských lékárnách objevil v roce 1999 po dvojích zkouškách v předních kardiologických střediscích země. Jak zdůraznila zástupkyně firmy Bayer pro Rusko, na jeho území nebyly případy úmrtí po aplikaci Lipobaye zaznamenány.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme