Soudkyně se brání výtce ministryně Benešové v kauze zastupitelů Postoloprt. Podala správní žalobu

Předsedkyně Okresního soudu v Chomutově Kateřina Vltavská podala správní žalobu na ministerstvo spravedlnosti kvůli výtce, kterou jí v listopadu uložila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Informaci přinesl server Česká justice. Výtka se týkala peněžitých pokut, které Vltavská udělila zastupitelům Postoloprt na Lounsku za údajně nevýhodný prodej domu ve městě. Revizní posudek to však nepotvrdil.

Chomutov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ministryně Marie Benešové soudkyně o vadách v posudku předloženého obžalobou věděla | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prodej domu za milion korun v Postoloprtech byl schválen v roce 2015 místními zastupiteli. Rozhodnutí však napadl jeden z místních, který měl o objekt také zájem. Případ prověřovala policie a státní zastupitelství pak podalo obžalobu na základě posudku, podle něhož by cena za dům v místě obvykle přesahovala 1,5 milionu korun.

Benešová uložila výtku soudkyni z případu zastupitelů Postoloprt. Věděla podle ní o vadách posudku

Číst článek

Soudkyně Vltavská následně uložila deseti zastupitelům pěnění tresty. Po zveřejnění revizních závěrů, které sice zpochybnily posudek obžaloby i obhajoby, ale zároveň stanovil cenu domu částkou 950 tisíc, však soudkyně všechny obžalované zprostila viny. A právě první rozhodnutí bylo důvodem, proč ministryně Benešová přistoupila k udělení výtky. Jak uvedla serveru Česká justice, Vltavská věděla, že posudek předložený obžalobou má zásadní vady.

Soudkyně však s výtkou nesouhlasí a brání se proti jejímu uložení správní žalobou. „Mám za to, že uloženou výtkou došlo k ohrožení, či spíše přímo narušení ústavních a zákonných záruk nezávislosti soudní moci. Výtka mi byla uložena jako předsedkyni Okresního soudu v Chomutově a nabízí se úvaha, že případná nelibost ústředního orgánu státní správy soudů by se mohla projevit také na přístupu ministerstva vůči celému okresnímu soudu jako celku, byť je mi vytýkáno pouze pochybení při výkonu soudcovské činnosti, nikoliv činnosti předsedkyně okresního soudu,“ sdělila serveru Vltavská.

‚Neoprávněný zásah‘

Postup Benešové může vyvolat strach, kritizují ministryni kvůli kauze Postoloprty státní zástupci

Číst článek

Podle Vltavské bylo výtkou zasahováno do rozhodování soudu o vině a trestu, zatímco podle zákona je výtka určena pouze pro drobná porušení procesních předpisů a poklescích v chování. Zároveň je přesvědčena, že pro rozhodnutí o vydání trestního příkazu měla na základě trestního řádu oprávnění, čemuž odpovídaly i důkazy.

„Za situace, že bylo v následujícím řízení na základě revizního znaleckého posudku zjištěno, že znalecký posudek původně ve věci vypracovaný skutečně trpěl vadami, nelze z této skutečnosti dovozovat jakékoliv pochybení, natož ministryní tvrzené porušení jednoznačného znění aplikované právní normy,“ uvedla pro Českou justici Vltavská.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podala kárnou žalobu i na státní zástupkyně Radku Pavlišovou a Ivetu Bollovou, které stály za obžalobou zastupitelů Postoloprt. Správní řízení je vedeno i se znalcem Jiřím Vaňkem, který v případu vypracoval pro policii znalecký posudek, který se před soudem ukázal jako chybný.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme