Choval se jako typický patriarchální hlupák, komentují Pussy Riot Zemanovy výroky

Členky ruské skupiny Pussy Riot se důrazně ohradily proti slovům, kterými prezident Miloš Zeman komentoval jejich aktivity a tvorbu v nedávném rozhovoru pro Český rozhlas v Hovorech z Lán. O vyjádření k pasáži, v níž prezident použil silné výrazy, požádal ruské protiputinovské aktivistky britský list The Guardian.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Aljochinová a Naděžda Tolonnikovová, členky ruské skupiny Pussy Riot, jsou na svobodě

Marie Aljochinová a Naděžda Tolonnikovová, členky ruské skupiny Pussy Riot, jsou na svobodě | Zdroj: Reuters

„Choval se jako typický patriarchální hlupák,“ řekla podle deníku The Guardian Naděžda Tolokonnikovová, která je nyní spolu s Marijou Aljochinovou na návštěvě ve Velké Británii.

„Byly docela zdrženlivé na to, do jaké skupiny patří. Ta širší skupina je ostře levicová, anarchistická. Takoví lidé nemívají daleko k ostrým výrazům,“ říká k rozhovoru zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák a podotýká:

Přehrát

00:00 / 00:00

Dvě členky Pussy Riot poskytly britskému Guardianu rozhovor o výrocích prezidenta Zemana. Hodnotí ho komentátor ČRo Milan Slezák

„Členky v interview řekly pouze to, že prezident Zeman je jedním z dalších západních levicových státníků, kteří nerozumí tomu, co se děje v Rusku, a pak řekly, že se chová jako hlupák. Neřekly však, že je hlupák. Mezitím je jemný, ale velmi významný rozdíl.“

Pro prezidenta Zemana může být nepříjemné, když respektovaný západní list věnuje takovou pozornost jeho kontroverzním výrokům. Milan Slezák ale dopad tohoto interview příliš nepřeceňuje.

„To, co se teď děje, prostor, který byl dán členkám Pussy Riot v Guardianu, není něco, čeho by se měl Zeman nějak bát. Jsou tu jiné, vážnější kauzy,“ tvrdí a dává příklad:

Skupina Pussy Riot na sebe upoutala pozornost předloni, když její členky krátce před prezidentskými volbami v hlavní moskevském chrámu vystoupily s punkovou modlitbou „Bohorodičko, vyžeň Putina“. Chtěly prý tak upozornit na rostoucí propojení politiky ruského prezidenta s pravoslavnou církví. Dvě ze tří dopadených hudebnic moskevský soud za výtržnost potrestal dvěma lety za mřížemi, třetí punkerka vyvázla s podmínkou. Vězněné členky skupiny – Tolokonnikovová a Aljochinová – vyšly na svobodu krátce před vypršením trestu loni v prosinci, a to v rámci prezidentské amnestie.

„Pro jeho pověst bylo daleko horší, když ho premiér nezávislého, ale hlavně neutrálního Švédska ironicky poučoval před ostatními premiéry, že Zeman neví, co se děje na Ukrajině, a tázal se ho ironicky, zda Česko vůbec má tajnou službu. To je daleko horší než tento případ, který záhy odezní.“

Zeman skupinu Pussy Riot odsoudil již několikrát. V pořadu Hovory z Lán charakterizovalPussy Riot vulgárními slovy a označil je za "pornografickou skupinku". Řekl také, že to jsou „deviantní dámy, které dělají randál v pravoslavném chrámu a které se pak označují za politické vězeňkyně“.

Na adresu členek skupiny přitom použil vulgární výrazy a zdůraznil, že podle něj jsou vinny trestným činem výtržnictví v pravoslavném chrámu.

Tolokonnikovová a Aljochinová mají pobyt v Británii naplánovaný na týden a jejich program zahrnuje návštěvu parlamentu, vystoupení v univerzitní debatní společnosti Cambridge Union či účast na akci pořádané organizací Amnesty International. Punkerky poskytly i několik rozhovorů médiím, jeden z nich byl podle The Guardianu pro Českou televizi.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nebude Hrad na rozhovor nijak reagovat. „Moje odpověď je jednoznačná. Nevidím jediný důvod, proč takovou věc komentovat,“ řekl Ovčáček.

ČTK, Milan Slezák, Veronika Sedláčková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme