Chovancovi a Babišovi se nelíbí, že Česká pošta umožňuje nákup bitcoinů

Přes terminály společnosti Sazka a na pobočkách České pošty lze za koruny nakoupit digitální bitcoiny. Ministrům vnitra a financí Milanu Chovancovi (ČSSD) a Andreji Babišovi (ANO) se ale nelíbí, že pošta jako státní podnik takové transakce vyřizuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bitcoiny

bitcoiny | Foto: tiskový servis Bitcoin

Virtuální měnu bitcoin bylo dosud možné fyzicky kupovat jen na speciálních samoobslužných automatech, od středy ji lze nakupovat prostřednictvím terminálů Sazky a poboček České pošty.

Zájemce o nákup bicoinu si na internetových stránkách služby, která platbu umožňuje, zadá částku, kterou chce za digitální měnu vyměnit. Pak postupuje dál podle instrukcí na stránce a nakonec se odešle objednávka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přes terminály Sazky a pobočky České pošty lze za koruny nakoupit digitální bitcoiny. Detaily zjišťovala Zuzana Petráňová

Tu si pak klient s vygenerovaným QR kódem vytiskne a může jít na nejbližší terminál Sazky nebo pobočky České pošty, která tuto službu nabízí. Limit pro jednorázový obchod je minimálně 500 korun a maximálně 25 tisíc.

Mořnost nakupovat digitální měnu na pobočkách české pošty se nelíbí některým politikům. Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO byl velmi překvapený, že něco podobného na poštách je.

„Je to pro mě šok, vůbec netuším, co to je a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst. To bude asi nějaký omyl, fakt to není v pořádku,“ říká překvapeně.

Chovanec chce vysvětlení

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD bude kvůli tomu chtít mluvit s výkonným ředitelem České pošty Martinem Elkánem, aby mu to vysvětlil.

„Protože bitcoiny bývají někdy mnohdy i platidlem při trestné činnosti a nevím, jestli je úplně vhodné, aby to státní podnik dělal. Takže budu chtít vysvětlení,“ uvedl.

„Ta informace, že by to měla zabezpečovat Česká pošta je nová zjistit, proč se Česká pošta touto cestou vydala. Jestli jí z toho tak výrazně kynou příjmy, aby to pro ni bylo zajímavé. A proč to vlastně dělá,“ doplnil ministr. Dodal, že bude chtít tento problém řešit také s vládou.

Česká pošta zdůrazňuje, že funguje jen jako prostředník finanční transakce.

„Česká pošta má uzavřenou smlouvu se společností na provádění plateb jejichž předmětem je umožnit klientovi platby v hotovosti na přepážkách České pošty za služby, které si klient právě u této společnosti objednal,“ popsal mluvčí pošty Matyáš Vitík. Nechtěl ale říct, o jakou konkrétní společnost jde.

Bitcoin | Foto: Michal Jindra

Zuzana Petráňová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme