Chovanec by se neměl kauzou kolem pošty nechat zastrašit, řekl Sobotka

Snahám o větší transparentnost hospodaření České pošty brání podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) tlaky soukromých firem. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by se proto podle něj neměl nechat zastrašit. Předseda vlády a šéf ČSSD to řekl po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu. To se dnes sešlo kvůli kauze v souvislosti s Českou poštou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

O jednání Bezpečnostní rady státu požádal ministr Chovanec. Obává se prý ohrožení ekonomických zájmů České pošty a pokusu destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků resort vnitra. Premiér na žádost kývl. Nechce prý dopadnout jako Nečasova vláda, která podle něj podcenila informace zpravodajských služeb.

Předsednictvo Bezpečnostní rady státu si dnes vyslechlo informace tajných služeb. Premiér Bohuslav Sobotka pak řekl, že se zasadí o nezávislé a důsledné vyšetření všech kauz, které s Českou poštou souvisí. Ministr vnitra Milan Chovanec má prý v nastoleném trendu jeho podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli kauze Česká pošta jednalo předsednictvo Bezpečnostní rady státu, hosty ČRo byli ministr obrany Martin Stropnický a Miloš Petera, šéf středočeské ČSSD

„Ministr vnitra má mou plnou a jednoznačnou podporu, pokud jde o prosazování větší hospodárnosti a větší transparentnosti v České poště. Chtěl bych ho požádat, aby v této věci vytrval a v žádném případě se nenechal zastrašit,“ řekl premiér.

„My neustoupíme tomu tlaku, žně na poště skončily. Budeme chtít, aby byla pošta transparentní. Jsem připraven na tom spolupracovat s jakýmkoli členem vlády,“ prohlásil po jednání předsednictva Chovanec.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) řekl, že důvody svolání předsednictva Bezpečnostní rady státu byly relevantní a závažné. Informace, které zazněly, podle něj budou mít dopad i na další kauzy, které jsou v běhu. „Situace je podobná i v Lesích ČR nebo dalších státních a polostátních podnicích,“ uvedl.

Podle vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) zazněly na dnešním jednání informace, které do této chvíle neznal. České poště podle něj pomůže, když bude vést průhledné obchody a nebude utajovat svoje zakázky.

Také ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že bylo opodstatněné, že se předsednictvo Bezpečnostní rady státu kauzou pošty zabývalo.

„Tento způsob řešení byl zpočátku pro mě překvapením. Ale poté, co jsme si tam vyslechli různé informace, jsem změnil názor. V podstatě to možná zakládá nějakou novou tradici, kdy se budeme věcmi třeba kolem státních podniků na předsednictvu rady zabývat,“ řekl ve vysílání ČRo.

Středočeská ČSSD doporučila pozastavení členství Choce

Kauza kolem České pošty propukla minulý týden, kdy se v médiích objevila informace, že Kamil Choc ze středočeské ČSSD (kvůli aféře požádal v pondělí o přerušení členství) žádal úplatek od podnikatele Lukáše Čadka, který se s poštou pře o desítky milionů.

Choc prý Čadkovi nabídl, že spor vyřeší za tři miliony korun – jeden přímo pro ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD. Šéf resortu už dřív odmítl, že by měl s případem cokoli společného, a podal trestní oznámení.

Předsednictvo středočeské ČSSD dnes doporučilo pozastavení členství Choce ve straně. Kamil Choc na jednání do sídla krajského úřadu nepřišel.

„Zdůvodnil to tím, že musel zachovat mlčenlivost, protože ho vyšetřuje policie a nemůže k případu podat žádné informace,“ uvedl hejtman Středočeského kraje a předseda středočeské organizace ČSSD Miloš Petera.

S Českou poštou souvisí i další kauza, kterou už vyšetřuje policie. Jde o podezření z uplácení a manipulace s veřejnými zakázkami pro státní podnik. V tomto případu figuruje firma vicepremiéra Andreje Babiše Agrotec.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme