Chovanec: ČR by mohla v neděli zavřít hranici s Rakouskem. Zaorálek to popírá

Česko by mohlo v neděli uzavřít svoji hranici s Rakouskem. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD řekl, že se tak stane, pokud své hranice uzavře Rakousko. Česko má podle Chovance signály, že až Maďarsko dostaví plot na hranici s Chorvatskem, Rakousko se k uzavření hranic uchýlí. Migranti by tak mohli do Německa proudit právě přes Českou republiku. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ale ČR uzavření hranice neplánuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec

Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

Ministr vnitra Milan Chovanec si myslí, že naznačený scénář není reálný.

„Pokud bychom se měli stát koridorovou zemí, odkud by migranti přicházeli do Spolkové republiky Německo, jsme na to připraveni,“ uvedl však.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko by mohlo v neděli kvůli migrantům zavřít hranici s Rakouskem. Českému rozhlasu to potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD

„Budeme čekat na to, co udělají naši partneři. Dnes v Lucemburku ze strany Rakouska nic takového nezaznělo,“ dodal Chovanec.

Uzavření hranice by mělo podle něj stejný rozsah jako při nedávném cvičení policie a armády.

„Zhruba 800 mužů, znamenalo by to i zvýšenou kontrolu zelené hranice, ale ne hermetické uzavření hranice. Jednalo by se případně o rušení vlakových spojů,“ popsal.

Chovanec řekl, že vedle policie by mohla být na hranice nasazena i armáda, o čemž by ale musela rozhodnout vláda.

PŘEHLEDNĚ: Reakce politiků na možné zavření česko-rakouské hranice

Číst článek

Vnitro už podle MF Dnes má postup, jak české hranice do pěti hodin uzavřít a zároveň zrušit některé vlakové spoje z Rakouska.

Chovanec tvrdí, že plány znají i policisté u hranic, kteří už teď kontrolují některá auta na přechodech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko rozšíří kontroly na hranici s Rakouskem. Reagovali ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře H. Kmoníček a senátor za ČSSD, bývalý ministr vnitra F. Bublan

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale řekl České televizi, že Česko uzavření hranice neplánuje.

„Myslím si, že nic podobného v této chvíli neplánujeme, ani to nehrozí. Domnívám se, že není dobré se hrnout do vytváření hranic a spíš hledat, jak společnými silami situaci zvládnout. To je to, co bude preferovat Česká republika,“ zdůraznil.

I mluvčí rakouského ministerstva vnitra na dotaz Českého rozhlasu odmítl potvrdit, že by Rakousko chtělo hranice uzavřít.

Česko kvůli migrační krizi v sobotu rozšíří namátkové kontroly na hranici s Rakouskem, které začaly v polovině září. Místo dosavadních 14 budou nově na 20 přechodech.

Posílení kontrol zvažuje i Vídeň

Rakousko by naopak mohlo posílit kontroly na svých hranicích s Německem. Na schůzce k migrační problematice v Lucemburku to prohlásila rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová.

K tomuto opatření by se podle ní Vídeň uchýlila v případě, že sousední Bavorsko přibrzdí proud uprchlíků. Než ale Rakousko přijme takové kroky, je podle ministryně nutné počkat na postup německé spolkové země.

Už na konci září ministryně naznačila, že v případě hromadění běženců u německé hranice bude muset Rakousko uzavřít hranice, a to v krajním případě i s využitím silových složek.

Simona Bartošová, Petra Hosenseidlová, Tereza Chlubná, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme