Chovanec donesl Hradu údajné důkazy, že paragraf o politických náměstcích není přílepek

Prezident Miloš Zeman má v ruce právní podklady ke služebnímu zákonu. Mají dokázat, že paragraf o politických náměstcích není legislativní přílepek. Na Pražský hrad podklady hlavě státu přinesl ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Za přílepek označil zmíněný paragraf prezident při své návštěvě v Poslanecké sněmovně a odůvodnil tím svůj záměr normu vetovat a případně napadnout u Ústavního soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

Podle Chovance zatím Zeman svůj postoj nezměnil.

„Myslím si, že pan prezident je zatím rozhodnut tento zákon vetovat. Uvidíme, jestli naše argumentace jeho názor změní,“ řekl ministr vnitra.

„Myslíme si, že takzvaní političtí náměstci, byť to v tom zákoně nenajdete, byli součástí českého právního řádu od roku 2002, tedy od doby, kdy tady vládl kabinet právě tehdejšího premiéra Zemana, a jsme připraveni toto ustát i u Ústavního soudu,“ dodal Chovanec.

Prezident po dnešní schůzce přislíbil, že si materiály, které mu ministr vnitra donesl, důkladně prostuduje.

Hradu jde o depolitizaci státní správy

Služební zákon, který ve středu schválila sněmovna, dnes probíral s Milošem Zemanem také předseda spřízněné Strany práv občanů a senátor Jan Veleba.

Stejně jako Zeman se obává politizace státní správy a prezidentovi přislíbil, že se pokusí dát dohromady dost senátorů, aby mohli také poslat stížnost k Ústavnímu soudu. Pomoci jim mají materiály Zemanových odborníků a renomovaní právníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O služebním zákonu diskutovali předseda SPO Jan Veleba a člen ústavněprávního výboru za ČSSD Jan Chvojka. Komentoval Petr Hartman

„Můj dlouholetý názor je, že největším problémem státní správy – ministerstev a ministrů, kteří řídí tuto zemi – je nekompetentní řízení, a já jsem silně proti, aby v řídící struktuře znovu vedle ministrů zůstali političtí náměstci. Tam musí být zkrátka odborníci,“ domnívá se Veleba.

Podle člena ústavně právního výboru sněmovny za ČSSD Jana Chvojky se ale v případě paragrafu o politických náměstcích nejedná o přílepek, a chybí mu tak právně-relevantní důvod, proč by měl být služební zákon ústavní stížností napaden.

„Jako člověk, který četl judikát Ústavního soudu, který se zabývá přílepky, jsem si sto až dvěstěprocentně jistý, že o žádný přílepek nejde, tudíž nerozumím tomu, proč by pan prezident měl podávat ústavní stížnost na něco, k čemu není žádný důvod,“ upozorňuje Chvojka.

Zeman chce návrat volyňských Čechů

Služební zákon ale dnes nebylo to jediné, co prezident Miloš Zeman s ministrem vnitra Milanem Chovancem probírali.

Zeman Chovance při příležitosti schůzky také požádal, aby vnitro zahájilo řízení, které by umožnilo repatriaci zhruba 40 rodin volyňských Čechů z Ukrajiny.

Tamní situace jim podle české hlavy státu v současné době neumožňuje žít plnohodnotný život. Proces, který bude zkoumat možnost návratu volyňských Čechů, může být podle Chovance zahájen okamžitě.

„Posoudíme to standardním způsobem podle zákonných norem, které v České republice jsou. Pokud bude zákonná možnost tyto Čechy vzít zpět do staré vlasti, tak proč ne? Je to 40 rodin Čechů, kteří v současné době žádají Českou republiku o to, aby se mohli vrátit. Budeme chtít znát pozici primárně ministerstva zahraničí,“ doplnil ministr vnitra.

S kandidáty na profesory prezident souhlasí

Ještě před Milanem Chovancem byl na Hradě ministr školství Marcel Chládek, který prezidentovi přinesl seznam 64 kandidátů na profesorský titul.

Miloš Zeman podle Chládka se žádným ze jmen – tak, jak to bylo v minulosti se jmenováním Martina C. Putny – problém nemá.

„Myslím si, že všechna jména, která jsem donesl panu prezidentovi, skýtají jistotu, že by tam neměl být problém a že by měli být všichni jmenováni. Ale nemůžu hovořit za pana prezidenta, který si teď celý seznam prostuduje podrobně i s jednotlivými životopisy,“ uvedl ministr školství.

Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme