Chovanec jednal se Šabatovou. Podmínky v uprchlických zařízeních se prý postupně lepší

Podmínky v zařízeních pro uprchlíky se prý postupně zlepšují. Po jednání s veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou to dnes uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). O výrazném v posunu mluvila i ombudsmanka, která uvítala, že je víc sociálních pracovníků nebo že se lepší podmínky pro děti. Přesto je dál řada věcí, ve kterých mezi oběma stranami panují rozpory. Například v tom, zda mají běženci platit za ubytování nebo jestli mají být v zařízeních bezpečnostní agentury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci agentury Reuters chtěli navštívit uprchlíky v Bělé-Jezové, povolení ke vstupu prý nedostali | Zdroj: Reuters

„Dohodli jsme se, že máme společný zájem. Nemáme zájem tam ty lidi mučit, omezovat na svobodě. Máme určitě jiný pohled na to zajištění, na detenci, ale v těch jednotlivých aspektech ten problém není tak zásadní, abychom se nebyli schopni domluvit,“ řekl Chovanec.

Podle něj se dnes s ombudsmankou shodli asi ve dvou třetinách projednávaných bodů.

„Otevřená zůstává především otázka, jestli zařízení Bělá-Jezová je vhodné pro rodiny s dětmi, nebo ne. Tam se ten názor zatím liší,“ uvedla Šabatová jednu ze sporných věcí.

Česko podle EK vyhošťuje málo nelegálních migrantů. Mícháte hrušky s jablky, vzkazuje Chovanec

Číst článek

Ombudsmanka, která podmínky, v jakých uprchlíci žijí, opakovaně kritizovala, požaduje také, aby v Bělé nadále nepracovali zaměstnanci bezpečnostních agentur.

Podle Chovance budou zástupci ministerstva a kanceláře veřejného ochránce práv o sporných bodech ještě debatovat. „Myslím, že je potřebné se minimálně jednou za dva měsíce vidět, do té doby než tedy tento problém (uprchlíků - pozn. red.) pomine,“ dodal ministr.

V listopadu se Šabatová ke zhodnocení situace s Chovancem sejde znovu. Na ministerstvu pak bude člověk, který bude pro komunikaci s ombudsmankou speciálně určený.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme