Chovanec jednou ze stran v kauze Čapí hnízdo? 'Úplně pomýlené,' kritizuje Zemana ústavní právník

Není vhodné, aby si prezident Miloš Zeman zval na Hrad ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD kvůli kauze Čapí hnízdo. Zeman svůj krok vysvětlil snahou vyslechnout obě strany sporu, přičemž tou druhou je podle hlavy státu šéf hnutí ANO Andrej Babiš, jehož se policie chystá obvinit. Expert na ústavní právo Jan Kysela označil takovou konstrukci v rozhovoru pro server iROZHLAS.CZ za "úplně pomýlenou".

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Čáslavi

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Čáslavi | Zdroj: ČTK

Prezident uvedl, že si na Hrad po Andreji Babišovi pozve kvůli kauze Čapí hnízdo ministra vnitra Milana Chovance, aby si poslechl jeho stanovisko. Jak hodnotíte tento krok?
Ministr Chovanec o té kauze nesmí vědět nic jiného, než o ní víme my ze sdělovacích prostředků. To, že je ministr vnitra, neznamená vstupování do řízení a šetření vedených policií. Pokud by to tak mělo být, je to přinejmenším na pováženou a jde o porušení zákona.

Do živých kauz zasahovat nesmím, reagoval Chovanec na Zemanovu pozvánku na Hrad

Číst článek

Prezident se s ministrem vnitra dozajista sejít může, to mu Ústava umožňuje. Jestli kvůli tomuto tématu, to je věc vkusu. Podle mého soudu to není vhodné. Pan ministr mu každopádně nebude moct poskytnout žádné informace nad rámec toho, o čem jsem již mluvil. Protože je nemá mít.

Lze podle vás exministra Babiše označit za jednu stranu sporu a ministra Chovance za druhou, jak učinil prezident?
To je úplně pomýlené. Bavíme-li se o trestním stíhání v kauze Čapí hnízdo, potom pan ministr vnitra žádnou stranou sporu není a žádný politický činitel není žádnou stranou sporu. Jednou stranou sporu je stát reprezentovaný orgány činnými v trestním řízení, a to pan ministr vnitra není. Druhou stranou sporu jsou ti podezřelí, potenciálně obvinění, možná obžalovaní a tak dále. Rozhodně to není osobní spor, není to politický spor, držíme-li se právního vymezení.

Pan prezident toto všechno jistě ví, proč podle vás sahá k takovýmto veřejným prohlášením?
Myslím, že je to další z několika prohlášení, ve kterých akceptuje pozici Andreje Babiše. Tedy že Čapí hnízdo je politický spor a politická kauza. Podle mého soudu to nic takového není. To, že jedné "straně" sporu přitakává, nemůže souviset s jinými než s politickými motivy.

Prof. JUDr. Jan Kysela, Ph.D. | Foto: Marián Vojtek

Nejde o nemístné zasahování do živého případu?
To nesporně ano. Není to tak, že Miloš Zeman se včera stal prezidentem republiky a začal nás překvapovat. On je prezidentem skoro pět let, a kdybychom si do bloku měli psát nejrůznější překvapení, která nám uchystal, tak ten blok bude poměrně tlustý. Nemám pocit, že toto překvapení nějak extrémně vybočuje.

Pokud Babiš vyhraje volby a zároveň bude v pozici obviněného, bylo by podle vás správné ho pověřit sestavením vlády, jak předeslal prezident?
Nemyslím si to. Pokud je někdo objektem trestního řízení, které má v rukou výkonná moc, v tomto ohledu policie, není úplně dobré, pokud její nejvyšší nadřízený v podobě hlavního představitele moci výkonné má možnost působit tak, že ji asi ne úplně motivuje k vyšetřování. Pokud jako detektiv vyšetřujete svého premiéra, asi nejste v komfortní situaci. Okolnosti vyšetřování Petra Nečase (ODS) a jeho nejbližšího okolí jsou v dobré paměti. Když pro nic jiného, tohle se mi zdá jako podstatný důvod.

Navíc pokud máme pracovat s nějakými standardy politické kultury, bylo by dobré, když má někdo máslo na hlavě - a toto je máslo na hlavě - aby se do určitých pozic nedral. To neznamená, že nemá kandidovat. Ale jde o to, jestli se má ucházet o nějaké další funkce s volbami nesouvisejícími. A to jsou funkce exekutivní, speciálně tohoto typu. Čím víc toho strpíme, tím víc se nám toho jako občanům bude dít.

Presumpce neviny, jak tvrdí pan prezident, tedy podle vás v tomto případě nemá platit?
Nikdo netvrdí, že pan Babiš je vinný a že se s ním nebudeme bavit, protože patří do vězení. To nikdo z nás neví. Jde o to, jestliže se pohybujete ve veřejné sféře a ucházíte se o veřejné funkce, zda jde o dostatečné měřítko. Podle mě ne. Myslím, že bychom měli být náročnější.

Není načasování policejní akce kvůli Čapímu hnízdu přece jen nešťastné?
A jak to chcete řešit šťastně? Když bude ten někdo ve funkci v rámci koaliční vlády, řekne se, že torpédujete šťastnou budoucnost koaliční vlády, když z té vlády bude zrovna odcházet, řekne se, že jste si přisadil. Když bude před volbami, řekne se, že ohrožujete jejich výsledek. Když po, řeknou, že ohrožujete sestavení vlády. Tak kdy je ta chvíle, kdy můžete někoho takového obvinit? Mám pocit, že taková chvíle není.

Jde o to, jestli řízení probíhalo řádně. Státní zastupitelství mělo dojem, že už to kapku trvá, nicméně ne kvůli tomu, že policie lelkovala, ale že vyšetřované osoby nejsou úplně kooperativní. Já jsem dosud nenabyl dojmu, že je zde ošklivé spiknutí, jehož se účastní policie a státní zástupci v žoldu matrixu, aby odstranili favorita voleb Andreje Babiše.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme