Chovanec podepsal kritizovanou reorganizaci. Policie nesmí být divizí Agrofertu, vzkázal Babišovi

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD dnes podepsal kritizovanou reorganizaci policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie sloučí do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Změny kritizuje zejména vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Chovance se chová hystericky. Chovanec odmítl, že by podpisem reorganizace porušil podmínky koaliční smlouvy, jak tvrdí Babiš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že podepsal kritizovanou reformu policie | Zdroj: ČTK

Reorganizaci s účinností od 1. srpna prý Chovanec podepsal po dohodě s premiérem Sobotkou z ČSSD. Ministr vnitra také slíbil, že do reorganizace budou zapracovány připomínky státních zástupců, které přednesl šéf žalobců Pavel Zeman.

„Jsem přesvědčen, že jsme neporušili koaliční smlouvu,“ prohlásil Chovanec. Babiš předtím uvedl, že pokud bude reforma podepsána, hnutí ANO zřejmě koaliční smlouvu vypoví.

Vypovězení musí ještě schválit předsednictvo a neznamená odchod z vlády, v té chce hnutí zůstat a plnit program, řekl již dříve Babiš. Chovanec si ale neumí představit, jak by hnutí ANO mohlo dál fungovat ve vládě, pokud by vypovědělo koaliční smlouvu.

V reakci na Chovancův podpis reorganizace ANO svolalo do budovy ministerstva financí své předsednictvo. Na jednání přišel například ministr životního prostředí Richard Brabec. Chovancův podpis policejní reorganizace považuje za zbytečně silácké gesto a jednoznačné porušení koaliční smlouvy. Jestli by ANO mělo smlouvu vypovědět, ale před jednáním komentovat nechtěl.

„Je to brutální porušení koaliční smlouvy i elementární slušnosti,“ reagoval také ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO.

Protimafiánský útvar dočasně povede Milan Komárek, bývalý šéf protikorupční policie

Číst článek

Třetí koaliční partner, lidovci, v prohlášení uvedli, že ministr Chovanec podpisem změn v policii přebírá odpovědnost za jejich dopady. Protikorupční složky nesmějí být paralyzovány, uvedli.

Lidovci poukazují na fakt, že z hlediska ústavní dělby moci je policie plně v kompetenci svého prezidenta a jeho návrh podléhá jen schválení ministrem vnitra. O reorganizaci se podle nich musí dál diskutovat ve vládě, parlamentu či mezi odborníky, debata se nesmí politizovat a vést přes média.

'Babiš je ve střetu zájmů'

„Chceme policii sebevědomou, ale také nezávislou. Nezávislost policie je pro nás hodnota. Policie se nikdy nestane divizí Agrofertu. To, co dnes vidíte u hnutí ANO, je hysterická snaha o jakousi hru o policii. Andrej Babiš, který má střet zájmů, který je vyšetřován v mnoha kauzách, jeho firma je dokonce obžalována, se snaží za každou cenu tuto změnu zastavit za pomoci svých médií,“ uvedl dnes Chovanec.

„Každý manažer, i policejní prezident, který je nezávislým manažerem řídícím nezávislou policii, by měl mít nějakou svou vizi. Tento policejní prezident ji představil a jde o čistě organizační změnu. Nechal jsem si udělat analýzu, zda to porušuje koaliční smlouvu. Z našeho pohledu to koaliční smlouvu neporušuje. Jedná se o organizační změnu v rámci policejního prezidia, jehož jsou oba útvary součástí. Nemůže to tedy porušovat hierarchii, která je uvedena v koaliční dohodě,“ dodal ministr vnitra.

Šlachta ještě rezignaci zváží. Chce počkat na víc informací o policejní reformě

Číst článek

Chovanec také komentoval úterní jednání Bezpečnostní rady státu, na kterém se prý účastníci překřikovali.

„Bezpečnostní rada státu, kdy na suché konstatování premiéra 'pane ministře, tu bezpečnostní radu řídím já, jsem premiér' je odpověď 'zítra jím mohu být já'... Nezlobte se na mě, nezdá se mi, že by hnutí ANO hledalo dohodu,“ poznamenal.

Proti reorganizaci především ÚOOZ

Policejní prezident Tomáš Tuhý řekl, že v Národní centrále proti organizovanému zločinu budou policisté pracovat ve stejných týmech jako teď, a že to nemůže ohrozit žádná probíhající vyšetřování.

Spolu s policejním prezidentem národní centrálu představili policejní odboráři, krajští policisté a Unie bezpečnostních složek.

Podle Tuhého je cílem sloučení Útvarů pro odhalování organizovaného zločinu s protikorupční policií účinněji bojovat proti závažné kriminalitě:

„Je důležité, aby nedocházelo k dublování určitých činností, což jsme v některých momentech mohli zaznamenávat. A zejména abychom zefektivnili jednotlivé problematiky do bodů, odkud pak bude boj proti organizovanému zločinu účinnější.“

V národní centrále vzniknou čtyři sekce - organizovaný zločin, terorismus, kyberkriminalita a hospodářská kriminalita s korupcí. Pak bude výběrové řízení na šéfa centrály.

Proti reorganizaci jsou ale detektivové z ÚOOZ. Přes 280 z nich ji požaduje zastavit. Jednali kvůli tomu s ministrem vnitra a předali mu své návrhy.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme