Chovanec se stal kmotrem kmotrů, odstraněním Šlachty vyhověl podsvětí, řekl Babiš

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se znovu ostře opřel do ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) kvůli chystané reorganizaci policie. V televizních Otázkách Václava Moravce řekl, že se Chovanec stal „kmotrem kmotrů“ a že odstraněním šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty vyhověl podsvětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

„Pan Chovanec, který je nazýván v ČSSD jako zrádce zrádců, se stal kmotrem kmotrů, protože vyhověl podsvětí a byla tam objednávka popravit Šlachtu tři roky,“ řekl Babiš v České televizi.

„Jim to vyhovuje,“ dodal Babiš, který v této souvislosti připomněl, že Šlachtův takzvaný protimafiánský útvar zasahoval na Úřadu vlády v době, kdy byl premiérem Petr Nečas, a Nečasova vláda byla podle šéfa ANO zkorumpovaná.

O chystaných změnách v policii informoval policejní prezident Tomáš Tuhý minulý týden.

Plán počítá mimo jiné se sloučením protimafiánského (ÚOOZ) a protikorupčního (ÚOKFK) útvaru. Na tuto skutečnost, ale zejména na nejasnosti ohledně přípravy reorganizace a otazníky kolem budoucího fungování policie, upozorňují kritici změn.

K nim patří v koalici zejména hnutí ANO, ale výhrady zaznívají třeba i od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a šéf ÚOOZ Šlachta kvůli reorganizaci oznámil odchod od policie. Ministr vnitra vzdor tomu změny odsouhlasil.

Šlachta by měl dostat nabídku pro stát. Lidé s informacemi by neměli odcházet, řekl premiér

Číst článek

Hnutí ANO teď mluví o porušení koaliční smlouvy, z vlády však kvůli tomu zatím odcházet nechce. Hnutí prý bude chtít o věci s partnery jednat po návratu premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky z návštěvy Číny.

„My chceme tohle vysvětlit, jak teda budeme pokračovat. Není možné, aby ta smlouva byla porušována, potom to nemá smysl, ale klidně můžeme být dál ve vládě a nebudeme se podle toho řídit, ale my to chceme dokončit,“ uvedl Babiš.

O porušení koaliční smlouvy mluví ANO s odkazem na článek 11 smlouvy. Sociální demokraté to ovšem vidí jinak. Sobotka České televizi po telefonu řekl, že podle jeho strany koaliční smlouva nevylučuje organizační změny, které se chystají.

„Tady sociální demokracie zastává názor, že to v koaliční smlouvě takto podrobně upraveno není,“ řekl Sobotka.

Dodatky ke smlouvě si prý Sobotka představit dokáže, ale zásadní změny ne.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme