Chovanec: Skupina 25 iráckých křesťanů bude považována za nelegální uprchlíky

Skupinu 25 Iráčanů, kteří v Německu čekají na vydání do Česka, budou úřady považovat za nelegální uprchlíky. Policie je tak po příchodu na dva dny zadrží, oznámil dnes v televizi Prima ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Česko zatím převzetí skupiny odmítlo, podle Chovance totiž německá žádost nesplňovala formální náležitosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus, který dovezl z Česka do Německa irácké uprchlíky | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

Předání uprchlíků podle Chovance komplikuje „papírová válka“. Německé úřady poslaly do Česka žádost o vydání podle takzvané dublinské dohody. Původně se totiž mělo za to, že Iráčané v Německu požádali o azyl.

To se ale podle ministra vnitra nepotvrdilo a není tedy možné postupovat touto cestou. Žádost tedy musí zpracovat spolková policie a až poté je Česko připraveno uprchlíky přijmout zpátky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skupina 25 iráckých křesťanů, kteří v Německu čekají na vydání do Česka, bude podle Chovance považována za nelegální uprchlíky

Chovanec dnes avizoval, že další jednání proběhnou zítra. Skupina se podle něj do Česka vrátí v okamžiku, kdy budou splněny všechny administrativní náležitosti.

„To neznamená, že bychom chtěli za každou cenu vyučovat spolkové orgány v tom, jak mají vypsat dokumenty, ale jedná se o to, v jakém modelu se ti lidé vrátí, v jaké právní pozici. Protože bez toho, aby se vrátili ve standardní pozici, kterou evropské právo umožňuje, tak by se mohlo stát, že v následných soudních sporech bude ohrožena pozice České republiky u těchto soudních sporů. A to si nemůžeme dovolit,“ vysvětlil.

Už je jasné, že uprchlíci budou po návratu do Česka na 48 hodin zadrženi. Další postup se bude odvíjet od toho, jestli Iráčané v Česku znovu požádají o azyl. Podle ministra Chovance je ale pravděpodobné, že je Česká republika pošle zpět do Iráku. Dva řidiče autobusu, kteří skupinu přes hranice převezli, německá policie obvinila z převaděčství.

Česká vláda loni v prosinci souhlasila s přesídlením celkem 152 iráckých křesťanů, první z nich dorazili koncem ledna. Nadace Generace 21, která projekt zaštiťovala, na konci března oznámila, že osm uprchlíků se chce dobrovolně vrátit do Iráku, své rozhodnutí zdůvodnili steskem po domově.

O den později požádala skupina 25 uprchlíků o vrácení pasů a pokusila se dostat do Německa, kde je zadržela policie. Vláda následně celý projekt pozastavila. V Česku tedy zůstává 56 Iráčanů, ani ti ale podle Chovance nejsou zcela spokojeni.

V týdnu se také hovořilo o zbývajících 60 uprchlících, kteří podle Generace 21 prodali v Iráku veškerý majetek a čekali na přesun do Česka. Podle Chovance je Česko nepřijme, nadace prý o pozastavení projektu věděla dostatečně dopředu.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme