Chovanec: Zpochybňováním trestního řízení Zeman narušuje důvěru občanů ve stát i v politiky

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek označil trestní stíhání představitelů hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka za policejní provokaci. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) serveru iROZHLAS.cz řekl, že pokud nemá hlava státu důkazy, narušuje důvěru občanů ve stát i v politiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Miloš Zeman ve vysílání televize Barrandov označil trestní stíhání Babiše s Faltýnkem v kauze podvodů s dotacemi v souvislosti s farmou Čapí hnízdo za policejní provokaci a podvod na voličích.

„To, že ji (žádost) datuje policie dva měsíce před volbami, ve mně budí podezření, že se jedná o zneužití policie pro politické účely,“ řekl Zeman.

Zeman: Žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání považuji za policejní provokaci

Číst článek

Celý případ přirovnal k takzvané Kubiceho zprávě, kauze Budišov a k obviněním spojeným s kauzou někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nečasové (dříve Nagyové).

„Když se skutečně za dva měsíce nic nevyšetří, tak si bude volič o Babišovi a Faltýnkovi buď myslet, že jsou obětí policejní provokace, nebo že jsou dotační podvodníci. To je podvod na voličích, do kterého je vehnala policie tím, že teprve teď, to znamená pozdě, dělá toto rozhodnutí,“ dodal prezident Zeman.

„V úvodu chci zdůraznit, že trestní řízení je ze zákona neveřejné. Byl-li to bonmot, tak se moc nepovedl. Pokud má ale pan prezident pochybnosti a důkazy o tom, že se někdo snaží mařit svobodné demokratické volby, měl by využít svého zákonného oprávnění a uložit BIS, aby takové podezření prověřila a učinila jasné závěry. Stejně tak může požádat o svolání Bezpečnostní rady státu, se svými důkazy seznámit její členy a uložit jim, aby takové podezření prošetřili. Pokud ale pan prezident bezdůvodně zpochybňuje trestní řízení, narušuje tím důvěru občanů ve stát i v politiky.“

SMS ministra Chovance pro iROZHLAS.cz

„Byl-li to bonmot, tak se moc nepovedl,“ reagoval na prezidentova slova Chovanec. „Pokud má ale pan prezident pochybnosti a důkazy o tom, že se někdo snaží mařit svobodné demokratické volby, měl by využít svého zákonného oprávnění a uložit BIS, aby takové podezření prověřila a učinila jasné závěry. Stejně tak může požádat o svolání Bezpečnostní rady státu, se svými důkazy seznámit její členy a uložit jim, aby takové podezření prošetřili.“

Jestli ale žádné důkazy nemá, svými výroky Zeman podle Chovance narušuje důvěru občanů. „Pokud ale pan prezident bezdůvodně zpochybňuje trestní řízení, narušuje tím důvěru občanů ve stát i v politiky,“ dodal Chovanec.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor chce Babiše i Faltýnka vyslechnout, než vydá doporučení, jestli oba poslance vydat, nebo ne.

Sněmovna by mohla o jejich vydání policii hlasovat 6. září. Oba poslanci vinu odmítají. Tvrdí, že jde o snahu ovlivnit volby. Podobně se ke kauze vyjádřil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO.

Kristýna Guryčová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme