Chovatele z Prahy uštkla mamba černá, záchranáři ho ve vážném stavu převezli do nemocnice

V Dolních Břežanech u Prahy uštkla mamba černá chovatele. Nehoda se stala v chatové osadě Jarov. Záchranáři muže ve vážném stavu převezli do nemocnice v Praze. V sobotu odpoledne to potvrdila mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mamba černá (ilustrační foto) | Foto: Silvia Sipa | Zdroj: Pixabay | CC0 Creative Commons,©

„Pacient byl při příjezdu záchranářů sice při vědomí, ale vzhledem k tomu, že situace byla velmi vážná, kdy jed mohl u muže způsobit zástavu dechového centra, bylo nutné pacientovi zajistit dýchací cesty a připojit ho na strojem řízené dýchání,“ řekla Radiožurnálu Effenbergerová.

Mamba černá je jedním z nejrychlejších hadů na světě. Obvykle dorůstá délky přes dva metry a může vyvinout rychlost dosahující dvaceti kilometrů za hodinu. Jed mamby je vysoce nebezpečný a působí velmi rychle.

Při uštknutí had uvolní průměrně sto miligramů jedu, přičemž smrtelná dávka pro člověka je již kolem deseti miligramů. Pokud není neprodleně podán protijed, na uštknutí mamby může člověk zemřít už po 20 minutách.

Jakub Horáček, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme