Finsko 3:0 Česko

Chovatelé exotického ptactva si kladou otázky

Odborníci z řad chovatelů upozorňují, že mezi lidmi se šíří přehnaný strach kvůli ptačí chřipce. Obchodníci už se setkávají i s případy, kdy se lidé bojí nákazy natolik, že se zdráhají koupit dítěti domů třeba kanárka. Člen Ústřední odborné komise chvatelů okrasného ptactva Zbyněk Laube je přesvědčen, že nákup exotů je zcela bezpečný, protože všichni legálně prodávaní ptáci procházejí karanténou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papoušek nádherný | Foto: Propagace chovu papoušků

Budou vůbec k dostání exotičtí ptáci a nepoletí jejich ceny strmě vzhůru? Takové otázky si kladou mnozí chovatelé po oznámení nákazové komise, že Česká republika se chystá během několika dnů zakázat dovoz ptáků kromě drůbeže ze všech států mimo Evropskou unii.

Opatření by se tak mělo týkat i dovozů živých ptáků pro chov v domácnosti, například papoušků. Drůbež se zatím nesmí vozit jen ze států, kde se nebezpečný virus ptačí chřipky vyskytl.

Člen Ústřední odborné komise chovatelů okrasného ptactva Zbyněk Laube ale žádný dramatický vývoj zatím neočekává. Běžné druhy, jako třeba andulky, pocházejí většinou z českých chovů a trhu se vzácnějšími exempláři by se podle něj dotkla až dlouhodobější opatření.

"Jestliže ten zákaz bude trvat třeba měsíc, zkušebně, jak se bude vyvíjet situace, nebo půl roku - to ještě nebude žádná tragédie. Pokud by trval několik let, tak samozřejmě nedostatek bude, nebude čím doplňovat chovný materiál a samozřejmě cena se mírně zvedne," řekl Radiožurnálu Laube.

Mezití přišla informace, že u jezera v Sadské na Nymbursku našli lidé mrtvou labuť a volavku. Oba uhynulé ptáky pitvou vyšetřili ve Státním veterinárním ústavu v Praze. U labutě byl příčinou smrti dlouhodobější zánět plic a průdušnice. Volavka uhynula na následky úrazu.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme