Chovatelé mléčného skotu budou opět demonstrovat

Zemědělci budou znovu demonstrovat kvůli problémům s mléčným skotem. Zhruba polovina oblastních Agrárních komor a chovatelských organizací je totiž zastáncem okamžitých protestů, druhá polovina chtěla počkat na jmenování nové vlády a zkusit o svých požadavcích vyjednávat. Teď už je ale jasné, že Agrární komora ČR se připojí k mezinárodním protestům proti zemědělské politice Evropské unie ve středu 29. dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kráva - ilustr. obrázek | Foto: Agricultural Research Service

O tom, jak konkrétně se do evropských protestů zapojí čeští zemědělci, rozhodne do týdne Operační skupina mléko, která vznikla po březnových demonstracích zemědělců v Praze proti nerovným podmínkám dotační politiky EU a také kvůli nízkým výkupním cenám mléka. Prezident Agrární komory Jan Veleba varuje: "Už se ukazuje první vlna, ve které se farmáři rozhodují o ukončení výroby mléka. Například v Olbramovicích na jižní Moravě se začínají likvidovat čtyři stovky krav, tedy, dávají se na jatky."

Prezident Agrární komory ještě vysvětluje: "Vybíjení krav je nevratným procesem, který by měl vážné dopady na krajinu. Trvalé travní porosty, kterých je skoro jeden milion hektarů, by neměly svého spotřebitele, tedy býložravce."

Jan Veleba zopakoval, že ministerstvo zemědělství s farmáři od jejich březnové demonstrace nejedná. Ministr zemědělství Petr Gandalovič podle něj navíc nevyvolal jednání o mléku na Radě ministrů Evropské unie, která zasedala koncem března v rámci českého předsednictví EU.

Ministerstvo zemědělství ale v nedávné minulosti oznámilo několik opatření, která by měla postiženému oboru pomoci. Chovatelé, jejichž zvířata mají nadstandardní životní podmínky, například mají mít možnost čerpat zhruba 80 milionů korun ve speciálním programu. Od roku 2010 by také měla podpora na dojnici v České republice vzrůst zhruba o 1000 korun proti současnému stavu.

Podle agrárníků jsou tato opatření nedostatečná a pomalá. Požadují mimořádnou dotaci ve výši 300 eur (nyní zhruba 8000 korun) na dojnici. Rozhodnutí o tomto kroku chtějí do 15. dubna.

Prezident Agrární komory Jan Veleba odpovídal v Ranním interview Radiožurnálu. Záznam rozhovoru najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Producenti mléka se další pomoci od EU zatím nedočkají
Poslanecká sněmovna schválila víc peněz pro zemědělce
EK: Úředníci mají absolvovat stáže na zemědělské farmě
Tisíce zemědělců protestovaly v Praze proti dotační politice Evropské unie
Zisk českých zemědělců meziročně klesl téměř o třetinu

Květa Moravcová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme