Chovatelé ptactva dočasně bez výstav

Tuzemským chovatelům ptactva sice vypukla sezóna výstav, kvůli zpřísněným veterinárním opatřením je ale letos budou muset oželet. Naše úřady totiž v obavě z možné epidemie ptačí chřipky zakázaly trhy s drůbeží a ostatními ptáky, všechny výstavy i přehlídky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andulka | Foto: andulky.d2.cz

Už včera byla proto zastavena prestižní celostátní výstavu andulek v pražské Botanické zahradě, dnes byli opeřenci vyloučeni z národní výstavy drobného zvířectva v Litoměřicích. Chovatelé si stěžují, že opatření jsou zbytečně přísná, organizátoři podobných akcí přijdou o desítky tisíc korun.

Evropská unie plánuje zákázat dovoz drůbeže z Chorvatska. Objevil se tam virus ptačí chřipky, který u jezera Zdenci zahubil 12 labutí. Veterináři odeslali vzorky do Velké Británie k rozboru. Podle chorvatského ministra zemědělství Nevena Ljubičiče nejde o virus H5N1, který je nebezpečný člověku.

Ptačí chřipka včera zjistili také u papouška, který uhynul v Británii. Ptak byl ale dovezen z Jižní Ameriky a byl dosud v karanténě. Evropská unie proto nepovažuje Velkou Británii za zemi zasaženou virem ptačí chřipky a neuvalí na ni žádná omezení.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme