Chovatelé v zamořené oblasti na Zlínsku musejí porazit prasata, nařízení se týká víc než stovky zvířat

Chovatelé v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku, která se dnes zvětšila o 17 katastrů, musejí do 11. března porazit prasata v neregistrovaných chovech. Vyplývá to z nového mimořádného veterinárního opatření Státní veterinární správy.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divoké prase (ilustrační foto) | Foto: Nick Karvounis | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Nařízené porážky se týkají 103 domácích prasat v 54 neregistrovaných chovech. Řekl to ve čtvrtek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Opatření reaguje na výskyt nakažených divočáků a jejich posun k jižní hranici dosavadní zamořené oblasti.

Oblast zamořená africkým morem se výrazně zmenší. Změna má pomoct velkochovům prasat

Číst článek

V případě malých záhumenkových hospodářství podle Vorlíčka vzniká velké riziko přenosu nákazy do chovů domácích prasat. „K opatření jsme přistoupili z důvodu větší bezpečnosti. Nechceme, aby nám africký mor prasat přeskočil do chovů,“ vysvětlil Vorlíček. Přesné informace o počtu prasat mají veterináři díky lednovému sčítání chovů v celém kraji.

Zvětšila se zamořená oblast

Veterináři k čtvrtku rozhodli také o zvětšení zamořené oblasti, která od 1. února zahrnovala zhruba 40 procent okresu Zlín.

Poslední nálezy a odlovy nakažených divočáků se týkaly katastrů Želechovic nad Dřevnicí, Zlína-Kudlova a Lípy. Přiblížily se tak k jižní hranici dosavadní zamořené oblasti. V prosinci a lednu bylo nalezeno osm uhynulých a nakažených divočáků mimo původní vysoce rizikovou oblast ohraničenou elektrickými a pachovými ohradníky. Rozšíření ochranného pásma má podle Vorlíčka za cíl vyšší obranu před možným rozšířením afrického moru prasat do dalších lokalit.

„K rozšíření zamořené oblasti došlo v reakci na nedávné pozitivní nálezy a odlovy divokých prasat a rovněž na základě konzultace s Evropskou komisí, která zvětšení zamořené oblasti také doporučila. Je nutné mít nárazníkové pásmo,“ vysvětlil Vorlíček.

Nově spadá do zamořené oblasti 17 katastrů. Jde o území obcí a místních částí Bohuslavice u Zlína, Březůvky, Doubravy, Horní Lhota, Karlovice, Otrokovice - Kvítkovice, Lhota u Malenovic, Loučka I, Loučka II, Oldřichovice, Podhradí, Provodov, Zlín - Salaš, Sehradice, Slopné, Újezd u Valašských Klobouk a Vysoké Pole.

Od 12. března bude v zamořené oblasti chov prasat domácích v neregistrovaných chovech zakázán. Chovů zaevidovaných podle takzvaného plemenářského zákona se nařízení netýká. V případě porušení hrozí fyzickým osobám pokuta až 100.000 korun, právnickým osobám a podnikatelům až dva miliony korun.

V zamořené oblasti platí zákaz konzumace masa ulovených divočáků. Zastřelené kusy musejí zamířit do kafilerie. Lovci v oblasti však jako kompenzaci dostávají vyšší takzvané zástřelné. U dospělého kusu činí 8000 korun. U divočáků pod 50 kilogramů je to 4000 korun. Odměna za nalezení uhynulého kusu je v této oblasti 5000 korun.

Zamořená oblast zahrnovala od loňského 3. července celý okres Zlín. V Česku se nákaza, která není nebezpečná pro člověka, objevila poprvé loni v červnu na okraji Zlína.

Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u 219 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila. Kdyby k tomu došlo, musely by se nechat vybít.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme