Chrání poslanecká imunita obžalovaného exministra Obzinu?

Bývalého komunistického ministra Jaromíra Obzinu nechrání poslanecká imunita. Tvrdí to člen mandátového a imunitního výboru Sněmovny Marek Benda z ODS. Reagoval tak na rozhodnutí soudkyně Kateřiny Kohoutkové, která tento týden přerušila soudní proces s Obzinou s poukazem na to, že byl v 70. a 80. letech poslancem Federálního shromáždění. Marek Benda ale považuje takový výklad za zcela nesmyslný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Obzina | Foto: Stanislav Zbyněk

"Já se domnívám, že je to v podstatě výrazný alibismus od té soudkyně. Samozřejmě v tomto případě imunita neplatí", řekl ČRo 1 - Radiožurnálu Marek Benda. Podle něho je obecně imunita ochranou sboru jako celku, a to v okamžiku, kdy sbor funguje, proti tomu, aby jeho jednotliví členové nebyli zatýkání mocí výkonnou. "Rozhodně není ochranou jednotlivce a rozhodně není ochranou v tom smyslu, že by platila pro futuro, jestli někdo byl v šedesátých letech poslancem, že by se nyní mělo rozhodovat o zbavení jeho imunity", poznamenal Marek Benda.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Benda: K Obzinově kauze

Také advokát Tomáš Sokol se domnívá, že Obzinu již lze trestně stíhat. Podle něj z tehdejší ústavy vyplývá, že poslanec přestává požívat imunity ve chvíli, kdy mu skončí mandát. Advokát Oldřich Choděra to ale vidí jinak.

"Podle mého názoru se na něj imunita vztahuje. Nejde totiž o pouze o dobu, kdy byl poslancem, ale i o jeho skutky v době, kdy poslancem byl. V opačném případě by mohli být stíháni bývalí ministři za privatizaci nebo za jakékoli skutky, se kterými by budoucí parlament nesouhlasil. Potom by ta imunita ztrácela jakýkoli význam", uvedl Choděra pro Český rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Choděra k možné imunitě J. Obziny

Bývalý komunistický ministr vnitra Obzina je obžalován za akci komunistické Státní bezpečnosti s názvem Asanace. Během ní se tajná bezpečnost zaměřila na vytipované signatáře Charty 77, které šikanováním i fyzickým násilím nutila k vystěhování z Československa. Podle obžaloby vydal Jaromír Obzina příkaz ke spuštění této akce.

Obzina, který je obžalován za akci komunistické státní bezpečnosti Asanace, byl v letech 1973 až 1989 členem Sněmovny lidu Federálního shromáždění a požíval poslanecké imunity. Soudkyně uvedla, že je nutno přezkoumat, zda je pro tento fakt jeho další trestní stíhání přístupné.

Státní zástupkyně proti takovému postupu protestuje. Trvá na tom, že v okamžiku zániku poslaneckého mandátu zaniká také poslanecká imunita.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme