Korupce, poškození finančních zájmů EU. V dotační kauze lázní v Chrastavě bylo obžalováno 12 lidí

Celkem 12 lidí včetně bývalých vysokých krajských politiků čelí obžalobě kvůli dotačnímu podvodu při stavbě termálních lázní v Chrastavě na Liberecku. Státní zástupce je viní dohromady ze sedmi skutků, z nichž nejzávažnější je korupce a poškození finančních zájmů Evropské unie. Za to jim hrozí až dvanáctileté tresty. Způsobená škoda přesáhla 200 milionů korun, uvedla pondělní liberecká příloha Mf Dnes.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Termální lázně v Chrastavě | Foto: Empik11 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Mezi obžalovanými je bývalý europoslanec za ČSSD a krajský předseda Robert Dušek nebo bývalý náměstek hejtmana Martin Sepp (ČSSD). Obžalovaným je i Jan Imlauf, původní vlastník lázní a jednatel společnosti Imstav. Státní zástupce Radim Kadlček nechtěl obžalobu blíže komentovat. Mimořádně rozsáhlý spis teď studuje soudce.

Soudce Elischer: Peníze jsem nikdy nepřevzal, Hung mi vozil jen čerstvé ovoce z Vietnamu

Číst článek

„Hlavní líčení ještě není nařízeno. Jestli bude předběžné projednání obžaloby, nebo se bude nařizovat přímo hlavní líčení, nedokážu v tuto chvíli říci,“ řekl Mf Dnes místopředseda pobočky Krajského soudu v Liberci Roman Buchal.

Termální lázně leží v Chrastavě zhruba 11 kilometrů od Liberce. Pětihektarový areál slouží veřejnosti od 3. prosince 2012. Dokončena byla první etapa za 100 milionů korun, podstatnou část poskytla Evropská unie. Dokončení areálu za dalších 120 milionů ale zkomplikoval spor o ovládnutí společnosti, který v dubnu 2013 vyvrcholil insolvenčním řízením.

Dnes má areál nového vlastníka. Firma Dům pohody, které původně patřil, je v konkurzu, věřitelům dluží téměř 229 milionů korun. Největším věřitelem je Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která poskytla dotaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme