Hasiči ukončili zásah po požáru v průmyslovém areálu v Chrastavě. Vyšetřování potrvá měsíce

Hasiči v sobotu odpoledne po zhruba 27 hodinách ukončili v Chrastavě u Liberce zásah po požáru průmyslového objektu, který způsobil škodu zhruba za 100 milionů korun. Pod kontrolou měli hasiči požár už od pátečního odpoledne, náročné ale byly dohašovací práce. Oheň zasáhl několik tisíc metrů čtverečních plochy. O ukončení zásahu informovala zastupující mluvčí hasičů v Libereckém kraji Eva Klímová.

Chrastava (Liberecko ) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední zbytky hořícího materiálu byly z výrobní haly během dopoledne vyvezeny a uhašeny na volném prostranství | Zdroj: HZS Libereckého kraje

Kriminalisté požár vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Vyšetřovatelé příčin požáru hasičů a policie byli na místě požáru v sobotu odpoledne, zatím se ale nevědí, co požár způsobilo.

Mluvčí hasičů Jakub Sucharda už ale v pátek upozornil, že vyšetřování zřejmě potrvá měsíce. Při požáru nebyl nikdo zraněn, evakuováno bylo zhruba 100 lidí.

Požár v pátek odpoledne zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady v průmyslové zóně u vlakového nádraží. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár likvidovalo skoro 100 hasičů z 21 jednotek, vyhlášen byl nejvyšší stupeň požárního poplachu.

Pod kontrolu se hasičům oheň podařilo dostat v pátek zhruba pět hodin po zahájení zásahu, v pátek kolem 17.30. S ohledem na rozsah požáru ale zásah trval až do sobotních zhruba 16.00. „Místo požáru bylo protokolárně předáno zástupci majitele,“ uvedla Klímová.

Dohašování komplikovalo také to, že na základě šetření statika, byl vstup dovnitř zakázaný. Hasiči proto při dohašování využili speciální dálkový nakladač ze Záchranného útvaru Zbiroh.

„Materiál, který žhnul vevnitř, vyvážel ven, kde se hasil,“ popsala Klímová. Poslední zbytky hořícího materiálu byly z výrobní haly vyvezené a uhašené na volném prostranství v sobotu dopoledne. „Některá místa se poté nechávala kontrolovaně dohořet,“ dodala Klímová.

Lidem v okolí město v pátek preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna. Laboratoř z Kamenice ale nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší.

Podle webu Grupo Antolin je její závod v Chrastavě zaměřený na výrobu s chemickými procesy, konkrétně výrobu polyuretanové pěny. Areál společnost využívá i jako logistické centrum pro skladování vstupního materiálu a hotové výroby, pro výrobu náhradních dílů a přebalování volných komponentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme