Vloni 296 vážných případů, letos nic. Laboratoře v Česku nezaznamenaly žádný případ viru chřipky

Laboratoře v Česku nezaznamenaly v uplynulé sezoně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to z hodnocení chřipkové sezony 2020 až 2021 Státního zdravotního ústavu. Na snížení přenosu respiračních virů měla vliv hlavně protiepidemická opatření kvůli pandemii covidu-19. V loňské sezoně odborníci zaznamenali téměř 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na snížení přenosu respiračních virů měla vliv hlavně protiepidemická opatření kvůli pandemii covidu-19 (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

„V České republice v rámci sítě laboratoří spolupracujících s Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipkové respirační viry nebyl v sezoně 2020 až 2021 zaznamenán jediný pozitivní záchyt viru chřipky,“ stojí ve zprávě, kterou vypracovala vedoucí laboratoře Helena Jiřincová a Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu. To ale nemusí znamenat, že se v Česku chřipka nevyskytla.

Chřipka letos zůstane ve stínu koronaviru. Její sezona bude mírná, výrazně pomáhají epidemická opatření

Číst článek

Chřipka se přenáší podobným způsobem jako koronavirus, opatření přijatá s cílem snížit pandemii covidu-19 tedy vedla i k menšímu šíření jiných respiračních virů. V Česku je kvůli šíření covidu-19 omezeno shromažďování lidí, nařízeno nošení roušek či respirátorů, je zavřena část škol, obchodů a služeb a někteří lidé pracují z domova.

O pětinu méně vzorků

Pandemie covidu-19 měla podle zprávy vliv i na sběr dat o chřipce, protože lidé zřejmě při některých obtížích nevyhledali zdravotní péči. Ve srovnání s předchozími sezonami tak laboratoře dostaly k posouzení asi o pětinu méně vzorků.

Odborníci očekávají, že až se proti covidu-19 naočkuje velká část populace a život se vrátí k normálu, k běžným hodnotách se vrátí i výskyt chřipkových onemocnění.

„Nadále nelze vyloučit možnou vysoce rizikovou kombinaci výskytu onemocnění covid-19 a chřipky,“ uvedli odborníci ve zprávě. I pro příští sezonu tedy doporučují očkování proti chřipce, obzvlášť lidem, kteří mají chronická onemocnění, a těm, kteří mají vysoké riziko komplikací při nákaze chřipkou.

Podobný trend jako v Česku byl v uplynulé sezoně v celé Evropě. Až do 14. týdne letošního roku bylo podle odborníků zachyceno jen asi 800 vzorků chřipky.

Až 2000 úmrtí ročně

Státní zdravotní ústav v minulé sezoně na přelomu let 2019 a 2020 zaznamenal 296 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.

Univerzita Karlova představila nový test. Kromě koronaviru rozpozná i dva typy chřipky a je rychlejší

Číst článek

Kvůli chřipce či nachlazení šlo v minulé sezoně k lékaři 1,15 milionu lidí, tedy téměř 11 procent populace.

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v Česku praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 tisíc lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo.

Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme