Válek vyzývá k očkování proti covidu a chřipce, Česko se nachází na prahu sezony respiračních onemocnění

Česko se podle ředitelky Státního zdravotního ústavu Barbory Mackové nachází na začátku sezony respiračních onemocnění, mezi nimi i chřipky a covidu-19. Případů je asi 700 na 100 000 obyvatel, řekla na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) je v současné době nejvhodnější doba na očkování, ideálně u praktického lékaře.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemoc, rýma, nachlazení, únava, alergie, chřipka (ilustrační foto)

Ministerstvo eviduje 700 případů respiračních onemocnění na 100 000 obyvatel (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

„Zejména by se k očkování měly hlásit rizikové skupiny, ale dostupné je pro všechny,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Riziko vážného průběhu obou nemocí, který může vést k hospitalizaci nebo úmrtí, mají zejména starší osoby nebo lidé s chronickými nemocemi, například srdce, plic či ledvin nebo s obezitou.

Senioři a chronicky nemocní by se měli očkovat proti covidu, bez ohledu na předchozí dávky, radí Válek

Číst článek

„V případě očkování na covid je to plně hrazeno pro všechny, u chřipky nad 65 let. Mladší si mohou nechat očkování proplatit z fondu prevence své zdravotní pojišťovny,“ doplnil Šonka. Podání obou vakcín, proti covidu-19 i proti chřipce, je podle Válka možné v jeden den, podává se každé do jednoho ramene.

Pokud konkrétní praktický lékař proti covidu-19 neočkuje, může podle Válka pacient oslovit i jiného nebo se objednat do očkovacího centra. „V každém kraji je v současné době alespoň jedno očkovací místo, kde jde ta nejnovější vakcína dostupná,“ doplnil náměstek ministra Josef Pavlovic (Piráti). Nový typ má označení omikron XBB.1.5.

Proti covidu-19 bylo alespoň jednou očkováno asi 65 procent populace, posilující dávku navazující na předchozí očkování má třetina lidí. Odborníci přitom upozorňují, že proti covidu-19 se stejně jako proti chřipce bude potřeba očkovat každoročně. Proti chřipce se nechává očkovat méně než desetina lidí, seniorů asi čtvrtina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme