Chřipka ještě bude týden dva na vzestupu, předpokládají odborníci
Zákazy návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory a na Vysočině i zavřená škola. Tak vypadá příchod chřipkové epidemie do Česka. Nemocných chřipkou a virózami přibylo za poslední týden 80 procent. Vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková předpokládá ještě další nárůst.
V chebské nemocnici zemřel na virus H1N1 v sobotu devadesátiletý muž. Ten je už 16. obětí.
„V tuto chvíli máme na anesteziologicko-resuscitačním oddělení ještě jednoho pacienta, který je ohrožen na životě v důsledku nákazy prasečí chřipkou,“ říká mluvčí nemocnice Barbora Silná.
Vývoj onemocnění popsala vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková
Nemocnice v Chebu a v Karlových Varech už zakázala návštěvy. Zákaz vydaly i v jiných regionech. Návštěvy nesmí za pacienty v Českých Budějovicích, Strakonicích, Pardubicích, Zlíně a Benešově. Dnes přidala zákaz i nemocnice v Příbrami, od úterý bude zákaz platit i v Havlíčkově Brodě.
Na Vysočině už zavřeli i první školu. ZŠ a MŠ v Křižkánkách na Žďársku.
Další růst
Podle nejnovějších údajů bylo skoro 1400 nemocných na sto tisíc obyvatel. Vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková čeká další nárůst.
„Situace se velice dynamicky mění. Co se týče chřipce podobným infektům, tam je nárůst velmi vysoký, převyšuje 80 procent. A ve virologickém programu epidemiologické bdělosti je enormní nárůst.“
Havlíčková předpokládá, že počet nemocných bude ještě týden dva stoupat. „Trend je jednoznačný a nepředpokládám, že bychom už dosáhli vrcholu.“
„V České republice převládá a u většiny hospitalizovaných pacientů převažuje subtyp H1N1 označovaný ještě někdy jako prasečí chřipka. Podle našich analýz se nezdá pravděpodobné, že by izoláty od některých českých pacientů vykazovaly zajímavé nebo neobvyklé mutace.“
Na chřipku bez komplikací zabírá klid na lůžku, antivirotika jsou jen pro těžší případy
Číst článek
„Je otázka, proč zrovna v České republice evidujeme poměrně velké množství komplikovaných případů a nemálo úmrtí. Vždycky je to interakce viru a konkrétního organismu,“ připomněla Havlíčková. Očkování v této době by už nedoporučila.
„U chřipkové infekce se na rozdíl od nachlazení se stav velice rychle zhoršuje. Během několika hodin z plného zdraví má pacient vysokou horečku, celkovou nevůli, velké bolesti svalů, kloubů a celkem je rád, že leží.“
„Takže přecházení s tím, že si někdo pomůže kombinovanými preparáty, je takové ošizení těla na pár hodin, ale zvlášť si nepomůžeme,“ upozornila Martina Havlíčková.