Chřipka může zaútočit do týdne, varují hygienici

Chřipková epidemie, která v posledních dnech sužuje Francii a rozšířila se i do Belgie, pravděpodobně zasáhne i Českou republiku. Podle hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého je velmi pravděpodobné, že se k nám případná vlna chřipky dostane během jednoho až dvou týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna | Foto: Jan Rosenauer

Náhlé oteplení nemá podle Vladimíra Polaneckého na šíření chřipky příliš velký vliv. Šíření choroby totiž souvisí hlavně s pohybem nemocných ve větších kolektivech. Vzhledem ke klidu v sousedním Německu, kde jsou jen ojedinělé případy, se případný nástup epidemie v Česku o týden odkládá. Minulý týden přitom lékaři a hygienici odhadovali, že epidemie chřipky přijde do čtrnácti dnů.

"Je pravděpodobné, že chřipka k nám dorazí. Jestli to bude týden nebo dva týdny, bude ovlivněno tím, jaké množství lidí se nám bude vracet z těchto oblastí a v jak velkých kolektivech budou tito lidé schopni nakazit větší množství lidí," řekl Radiožurnálu Polanecký. Chřipková vlna se potom nejspíše rozeběhne od západu na východ.

Hlavní pražský hygienik také poradil, jak se onemocnění pokusit vyhnout. Lidé by podle něj měli v době, kdy se dozví, že epidemie vypukla, zmrazit svoje společenské aktivity a vyhýbat se místům jako jsou kina, divadla nebo koncerty. "Druhá zásada je, že jsem-li nemocen, tak nejdu nikam, především do práce abych nenakazil svoje kolegy a lidi v dopravních prostředcích," dodává Polanecký.

Epidemie vznikla ve Francii, kde onemocnělo milión lidí, a vážně zasáhla také Belgii. Virus, který ji vyvolává, se považuje za agresivnější, než ten, který vyprovokoval chřipkovou epidemii v loňském roce. Nemoc provázejí vysoké teploty, únava, bolesti kloubů a hlavy, kašel i rýma. Dobrou zprávou pak je, že proti viru je účinné letošní očkování.

Jaroslav Mareš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme