Kanada 6:1 Česko

Chřipka nejvíce zasáhla západní, jižní a východní Čechy. Čtyři lidé už zemřeli

V Česku přibývá chřipky a akutních respiračních infekcí. Nejnovější data se ale epidemiologům zatím špatně hodnotí, protože byly vánoční a novoroční svátky. Řada lidí asi také k lékaři vůbec nešla a léčila se doma. Nejvyšší počty nemocných jsou teď v Plzeňském, Jihočeském a Královéhradeckém kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nachlazení (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos, David Castillo Dominici

„Tak jako každý rok dominuje normální postižení, ovšem co vzniklo po pandemii v roce 2009, tak se v letošní sezoně začíná potvrzovat, tedy těžší průběhy u části pacientů,“ upozorňuje Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

„Pokud bychom se podívali na data, která má Hygienická služba k dnešnímu dni, tak bylo hlášeno 33 případů těžkých chřipkových onemocnění, kdy stav pacientů vyžadoval intenzivní nebo resuscitační péči a do současnosti již došlo ke čtyřem úmrtím,“ říká epidemiolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální stav výskytu chřipkových onemocnění přiblížil Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu

Nejvíce nemocných je teď v Plzeňském, Jihočeském a Královéhradeckém kraji. V těchto regionech jsou také zaznamenány nejvážnější případy chřipky. V Česku a okolních zemích se nyní společně vyskytují tři typy virů chřipky, jeden pandemický a dva běžné.

„Všechny tři viry jsou obsaženy ve vakcíně pro sezonní chřipku. Ten, kdo byl očkován, ochranu má. Údaje nám potvrzují, že z těch 33 pacientů se závažným onemocněním nikdo očkován nebyl, čili vakcína odpovídá,“ uvádí Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Lenka Jansová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme