Česko zasáhla plošná chřipková epidemie, varuje ministerstvo zdravotnictví. Cirkuluje hlavně vir typu A

V Česku je plošná chřipková epidemie. Nemocných s akutními obtížemi dýchacích cest včetně chřipky je 1865 na 100 tisíc obyvatel, informovalo v pátek v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. Epidemie chřipky obvykle přichází v lednu, loni ji hygienici vyhlásili na začátku února.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:49 31. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chřipka očkování

Odborníci zejména seniorům a dalším ohroženým skupinám doporučují očkování. (ilustrační foto) | Zdroj: Pexels

„Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území České republiky. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Hygienici zaznamenali nárůst nemocnosti ve všech věkových skupinách a ve všech krajích. Nejvíc nemocných k počtu obyvatel je v Jihočeském, Plzeňském, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. V Karlovarském kraji je nemocných 1853 lidí na 100 tisíc obyvatel, proti minulému týdnu jde o nárůst o 38,5 procenta. 

Chřipka je v Česku vážnější problém než koronavirus, říká ministr Vojtěch. 57 pacientů je v kritickém stavu

Číst článek

Některé nemocnice kvůli epidemii omezují návštěvy. Například pražská Fakultní nemocnice Motol informovala, že zakazuje návštěvy na oddělení LDN - Centrum následné péče. Thomayerova nemocnice v Krči sdělila, že návštěvy nesmějí od soboty 1. února na tamní 3. interní kliniku 1. lékařské fakulty. Návštěvy zakázaly také nemocnice ve Zlínském nebo Pardubickém kraji.

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v Česku praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 tisíc lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

Jde o jediné infekční onemocnění, které se v době epidemie pravidelně projevuje na statistikách celkové úmrtnosti. Odborníci proto zejména seniorům a dalším ohroženým skupinám doporučují očkování. Mají ho hrazené ze zdravotního pojištění, ostatní si mohou o příspěvek požádat zdravotní pojišťovnu. „Viry, které cirkulují, odpovídají složení vakcíny, tudíž je vakcína preventabilní z hlediska účinnosti,“ řekla odpoledne novinářům Gottvaldová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme