Chřipka se chystá k novému útoku

Chřipka znovu hrozí. Po přechodném ústupu, a to především kvůli poměrně dlouhému volnu koncem roku, se teď počet nemocných opět zvyšuje. Podle nejnovějších údajů se chřipková epidemie začíná šířit hlavně na Plzeňsku, Karlovarsku, Královéhradecku a také v kraji Jihomoravském a na Zlínsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky na dlani

Radiožurnálu to řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková. Další výraznější zhoršení lze podle ní čekat do poloviny měsíce: "Já si myslím, že tak během týdne, deseti dnů k nárůstu dojde a vyrovná vánoční propad. Ale vyjdeme-li z dynamiky, tak nárůst se dá očekávat."

Na ústupu chřipky v Ústeckém kraji mohlo mít vliv mrazivé počasí. Chřipková epidemie tam propukla po 15. prosinci, kdy hygienici zaznamenali prudký nárůst respiračních onemocnění, jejich počet se zvýšil proti předcházejícímu týdnu o 42 procent. Na 100 000 obyvatel připadalo mezi svátky 3000 nemocných.

Naopak ordinace praktických lékařů na jižní Moravě se od Nové roku stále více plní. Důvodem není většinou přibývání pacientů s chřipkou, ale s infekcí horních cest dýchacích. Jak řekl kroměřížský praktický lékař Milan Jadrníček, eviduje především rapidní nárůst angín a bronchitid: "Je to hlavně změnami teplot, které nastaly, a tím, že lidé nebyli připraveni na změny počasí."

Obdobnou zkušenost má i lékařka Jindřiška Pilátová: "Navýšený stav sice je, ale nejedná se o chřipky, ty jsou ojedinělé. Většinou jde o infekce horních cest dýchacích."

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme