Kvůli chřipkové epidemii zakazují další nemocnice návštěvy. Nemocných stále přibývá

Další nemocnice či domovy seniorů v Česku zakazují kvůli epidemii chřipky návštěvy. Zákaz již platí v desítkách zařízení a další přibudou v úterý. Nemocných s infekčními nemocemi dýchacích cest dále přibývá. Začátek celostátní chřipkové epidemie vyhlásili hygienici v pátek.

Tento článek je více než rok starý.

Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi marodí častěji než dřív. Podle statistického úřadu jde zhruba o pětiprocentní nárůst oproti předchozímu roku.

Chřipka (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Na severu Čech vyhlásili zákaz návštěv v pondělí například v nemocnici v České Lípě. Nemocnost na Českolipsku stoupla za poslední týden o třetinu. Zákaz nově platí také v nemocnici v Lounech, která poskytuje péči hlavně dlouhodobě nemocným.

V Libereckém kraji platí zákaz návštěv i v nemocnicích v Liberci, Turnově, Semilech a Jilemnici. Zákaz návštěv platí i v některých domovech důchodců, například v Turnově či Českém Dubu. Jablonecká nemocnice zákaz zatím nevydala, ale v pondělí doporučila, aby lidé návštěvy zvážili s ohledem na svůj zdravotní stav. V Ústeckém kraji jsou návštěvy zakázány třeba v ústecké Masarykově nemocnici nebo Lužické nemocnici v Rumburku, některá zařízení omezila jen vstup na vybraná oddělení.

Česko zasáhla chřipková epidemie. Nemocných přibývá ve všech krajích

Číst článek

Ve východních Čechách v pondělí k zákazu návštěv přistoupila Oblastní nemocnice Jičín. Fakultní nemocnice Hradec Králové zatím zájemce o návštěvu hospitalizovaných jen vyzvala, aby v případě příznaků chřipkového onemocnění návštěvu svých blízkých odložili. Od úterý bude platit zákaz rovněž ve všech pěti nemocnicích Pardubického kraje, kde již návštěvy omezila mimo jiné Vysokomýtská nemocnice. Na Vysočině, kde nemocnost stoupla za poslední týden o pětinu, je uzavřeno šest nemocnic a v úterý k nim přibude Psychiatrická nemocnice Jihlava.

O polovinu více nemocných

Zákaz nově vyhlásily také nemocnice v Karlových Varech a v Chebu na západě Čech nebo některé nemocnice v Praze, kde za poslední dva týdny stoupl počet lidí s chřipkou téměř o polovinu. V Praze je také již od začátku února zakázán vstup na pneumologickou kliniku nemocnice v Motole.

Nemocnice v Kyjově nepustí dovnitř návštěvy. Zákaz kvůli chřipce platí na více místech

Číst článek

V Moravskoslezském kraji v pondělí vyhlásila zákaz nemocnice v Novém Jičíně a od úterý zakážou kvůli epidemii návštěvy i na oddělení Anesteziologie a resuscitace a jednotkách intenzivní péče Městské nemocnice Ostrava, v Léčebně dlouhodobě nemocných v Ostravě-Radvanicích, v sousedním Domě sociálních služeb a v nemocnici ve Frýdku-Místku. Už od víkendu platí zákaz návštěv v Nemocnici v Podlesí na Frýdecko-Místecku.

Zákaz vydala i některá zařízení v Olomouckém kraji, kde je lidí s akutními respiračními chorobami podle hygieniků 1475 na 100 tisíc obyvatel. Předchozí týden jich bylo 1397. Kraj má ale nemocnost nižší než republikový průměr, který je 1722 nemocných na 100 tisíc obyvatel. V nemocnicích v Prostějově, Přerově a ve Šternberku na Olomoucku byl v pondělí vyhlášen zákaz návštěv v LDN a ve Fakultní nemocnici Olomouc na celé dětské klinice.

Chřipkovou epidemii v celém Česku vyhlásili hygienici v pátek, pacientů přibývá ve všech krajích. Na 100 tisíc lidí připadá podle pátečních údajů v celé ČR v průměru 1722 nemocných a proti minulému týdnu stoupl počet pacientů asi o pětinu. O epidemii se hovoří, když se počet pacientů pohybuje mezi 1600 až 1800 nemocnými na 100 tisíc lidí.

Hygienici doporučují lidem, aby se vyhýbali místům s větším množstvím lidí a dodržovali základní pravidla, jako je kýchání do kapesníku nebo mytí rukou po jízdě hromadnou dopravou. Nejvíc ohroženi chřipkou jsou senioři. V letošní chřipkové sezoně zemřelo zatím deset nemocných a 57 pacientů skončilo s vážnými příznaky v nemocnicích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme