Chřipková epidemie útočí z Moravy i okolních zemí

Ve čtyřech krajích na Moravě, ale také na Liberecku začíná chřipková epidemie. Ve středních Čechách a v Praze i přes nárůst nemocnosti je situace zatím klidnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky na dlani

Chřipková epidemie již postihla celou Moravu. Nejhůře postiženým regionem je Moravskoslezský kraj, kde počet nemocných stoupl za jeden týden o 55 procent. Nyní je tam 3472 pacientů na 100.000 obyvatel.

Podobná situace jako v Česku je i u našich sousedů, říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku pražského Státního zdravotního ústavu Martina Havlíčková: "Na Slovensku byl izolován chřipkový kmen A. Rovněž byly průkazy v Polsku, Maďarsku a největší nemocnost je v Německu. Tam už je lokální epidemie typu A".

Nejohroženější jsou děti školního věku. Hlavně neočkovaní lidé by se nyní měli vyhýbat místům, kde se zdržuje více osob pohromadě. Pokud už člověk chřipkou onemocní, měl by rozhodně zůstat doma a nešířit ji dál. Neklesnou-li teploty ani po třech dnech, pak je nutné navštívit lékaře.

Nejlepší ochranou proti chřipce je očkování. To ale skončilo, a proto lidé, kteří se očkovat nenechali by měli zvýšit přísun vitamínu C, snížit fyzickou aktivitu, nepřehánět sportovní činnost a mít dostatek spánku a pestrou stravu.

Epidemie chřipky zachvátila už 18 regionů Ruska, také tam postihuje především děti. Moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán informuje, že na následky chřipkového onemocnění už zemřelo šest lidí.

Milan Kopp, Světlana Popovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme