Chřipka si na jihu Čech a Moravy vyžádala sedm obětí. V některých nemocnicích je zákaz návštěv

Na následky chřipky zemřelo v Jihočeském kraji pět starších lidí. Primárně se ale léčili s jiným základním onemocněním. V pátek to řekla Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice. Momentálně v kraji připadá 1509 případů respiračních a chřipkových onemocnění na 100 000 lidí, což je o 3,8 procenta méně než před týdnem. Přesto v kraji pokračuje chřipková epidemie. Podobná situace je v Jihomoravském kraji, kde zemřeli dva lidé.

Brno (Aktualizováno: 13:46 8. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie

Nemocných chřipkou přibývá. (ilustrační foto) | Foto: Mojpe/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Podle Luňáčkové jsou oběťmi v Jihočeském kraji lidé ve věku nad 60 let. „Byli to tři muži a dvě ženy se základním onemocněním komplikovaným zánětem plic nebo sekundární bakteriální infekcí," uvedla k úmrtím Luňáčková. Dodala, že tři pacienti zemřeli na Českobudějovicku, jeden v Jindřichově Hradci a jeden v Písku. Hygienici v kraji evidují sedm případů závažného průběhu chřipkového onemocnění.

Epidemie chřipky má na Vysočině první oběť. Některé nemocnice zakázaly návštěvy

Číst článek

Nemocnost výrazně poklesla na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. „Je to dáno tím, že v těchto okresech byly jarní prázdniny,“ uvedla. Počet pacientů se snížil ve všech věkových kategoriích v kraji s výjimkou skupiny od 25 do 59 let, kde nepatrně vzrostl. Nejvíc nemocných zůstává mezi dětmi do pěti let.

Kvůli chřipkovým onemocněním nesmí návštěvy do nemocnic v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci a Táboře. Ode dneška je ze stejného důvodu nově navíc uzavřeno sociální zařízení Diakonie na Písecku.

Jihomoravský kraj

V Jihomoravském kraji zemřeli na chřipku dva lidé z celkových 12 závažných případů, za poslední týden navíc vzrostl počet nemocných v chřipkové epidemii. Řekla to vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Oběťmi nemoci byli podle ní senioři s dalšími zdravotními potížemi.

V Česku začíná epidemie chřipky. Loni v souvislosti s touto nemocí zemřelo zhruba 260 lidí

Číst článek

Mezi 1,2 milionem obyvatel je kolem 24 500 nemocných, před týdnem jich bylo asi o 1500 méně. Nemocnice Kyjov zakáže od soboty návštěvy, Nemocnice Hodonín tak učiní od pondělka. Brněnské fakultní nemocnice je zakázaly už před týdnem. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně leží podle její mluvčí Petry Veselé šest pacientů s chřipkou, všichni jsou ve vážném stavu.

Na 100 000 obyvatel připadá 2034 nemocných, před týdnem to bylo 1918 pacientů. Nejvyšší nárůst je podle Ciupek u lidí v produktivním věku, u seniorů a u předškolních dětí. „Nemocnost však zatím nedosahuje nejvyšších hodnot zaznamenaných v uplynulých sezonách,“ upozornila Ciupek.

Respirační nemoci

Podle ní se však o 95 procent oproti minulému týdnu zvýšil počet případů s chřipkou. Před týdnem jich bylo přes 100 na 100 000 obyvatel, nyní je to tedy kolem 200 lidí s chřipkou na 100 000 obyvatel. Zbytek lidí má akutní respirační nemoci jako nachlazení, rýmu, kašel nebo záněty horních cest dýchacích.

Vysoká nemocnost je ve všech okresech kraje. „Nejvyšší je v Brně, kde dosahuje 2218 nemocných na 100 000 obyvatel,“ uvedla Ciupek. Kvůli tomu nemocnice zakazují návštěvy. Od soboty nebudou v Kyjově přístupná lůžková oddělení, uvedl mluvčí nemocnice Filip Zdražil.

Od pondělí zakáže návštěvy v celém areálu i hodonínská nemocnice, řekla náměstkyně Věra Dostálová. Už týden trvají zákazy návštěv ve Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. „Máme šest pacientů s chřipkou. Všichni jsou ve vážném stavu, čtyři dokonce v kritickém,“ uvedla Veselá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme