Muže ze Sokolovska soudí za schvalování střelby v mešitách. ‚Určitě pěkně provedená práce,‘ napsal

Až patnáct let vězení hrozí jednatřicetiletému Jiřímu Kantorovi z Kraslic na Sokolovsku, který v úterý stanul před Krajským soudem v Plzni. Státní zástupce ho viní z podpory a propagace terorismu. Podle obžaloby Kantor loni v březnu na internetu veřejně úmyslně pochválil útočníka, který střílel ve dvou mešitách ve městě Christchurch na Novém Zélandu po modlících se muslimech, 51 jich zabil a další desítky zranil.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Až patnáct let vězení hrozí jednatřicetiletému Jiřímu Kantorovi (na snímku) z Kraslic na Sokolovsku, který v úterý stanul před Krajským soudem v Plzni | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Podle státního zástupce Kantor na svém facebookovém profilu sdílel článek o střelbě ze zpravodajského serveru a připsal k tomu komentář: „Za mě určitě pěkně provedená práce.“

Při vyšetřování případu se také přišlo na to, že muž přijal přes internet video se záznamem střelby v mešitách a dále ho s komentáři sdílel.

‚Je to velký frajer, kéž by nás bylo víc.‘ Za schvalování útoků na Novém Zélandu dostala žena podmínku

Číst článek

Kantor se u soudu hájil tím, že po přečtení článku si pomyslel, že je dobře, že novozélandská policie střelce tak rychle zadržela, a proto připsal komentář o pěkně provedené práci. Myslel tím práci policie, ani ho nenapadlo, že by chválil střelce.

‚Špatně pochopen‘

Státní zástupce Martin Bílý ale upozornil na to, že ve sdíleném článku se o zadržení střelce policií vůbec nepíše. U soudu navíc zaznělo, že obráběč kovů Kantor má na těle mimo jiné švabachem vytetované nápisy „ACAB“ a „All cops are bastards“ (Všichni policajti jsou parchanti), což je považováno za vyjádření odporu k policii i obecně státnímu systému.

Kantor řekl, že ho mrzí, co se stalo. Omluvil se za to, že jeho komentář byl špatně pochopen. Soud pokračuje ve středu závěrečnými řečmi. Bílý v úterý nechtěl novinářům říci, jaký trest bude pro Kantora žádat. V podobných případech dosud navrhoval nepodmíněné potrestání.

Na sociálních sítích podpořil Breivika. Česká policie obvinila muže, který schvaloval osm let starý útok

Číst článek

Lidé souzení za podobné případy zatím odcházejí od soudů v ČR většinou s podmínkami. V červnu například vyměřil soud v Praze podmínku Leoši Machálkovi, který také komentářem na internetu pochválil teroristického útočníka z Christchurche, když pod video zachycující vyvraždění muslimů v mešitách mimo napsal, že střelec je „borec“.

Pražský soud v červnu uložil podmínku za schvalování útoku v mešitách a za vyjádření pochvaly střelci Renátě Pelikánové. Další podmíněný trest za schvalování útoku na Novém Zélandu vyměřil pražský soud Václavu Klestilovi. I on napsal na facebooku pod článek Hospodářských novin pochvalu pro střelce a vyjádřil souhlas s jeho činem.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil ve dvou mešitách 51 mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Hrozí mu doživotí. Vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme