‚Mělo k tomu dojít dávno.‘ Chrudim vyškrtla ze seznamu čestných občanů Gottwalda se Stalinem

Klement Gottwald a Josif Vissarionovič Stalin už nejsou čestnými občany Chrudimi. Zastupitelé města odhlasovali jejich vyškrtnutí ze seznamu a odebrání titulu. Revizi navrhli zástupci České pirátské strany. Podle místostarosty Chrudimi Pavla Štěpánka (Piráti) si postava sovětského diktátora a komunistického československého prezidenta ocenění nezaslouží.

Chrudim Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klement Gottwald a Josif Vissarionovič Stalin už nejsou čestnými občany města Chrudim

Klement Gottwald a Josif Vissarionovič Stalin už nejsou čestnými občany města Chrudim | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Já si nedokážu představit, že bych byl podepsán pod schvalujícím návrhem na to, aby tito pánové měli jméno na zlaté destičce v muzeu. Myslím si, že k tomu mělo dojít dávno,“ dodal místostarosta Štěpánek.

3:46

Nebýt Vítězného února, byli bychom na tom dnes hospodářsky jako Rakousko, míní historik

Číst článek

Chrudim udělila čestné občanství Klementu Gottwaldovi v roce 1946 coby tehdejšímu předsedovi vlády. Stalin byl vyznamenaný o rok dříve na počest osvobození Československa.

Ztracená kniha

Když se chrudimská kniha čestných občanů ztratila, historik a tehdejší místostarosta Pavel Kobetič (ODS) v roce 2007 jména dohledal ve starých záznamech. Tituly čestných občanů se podle Kobetiče odebírat nemají, řekl tehdy Chrudimskému deníku

„Udělali to jen nacisti, a to v případě Edvarda Beneše. Ten se stal čestným občanem města Chrudimě v roce 1936, pak mu byl odebrán a v roce 1945 vrácen,“ uvedl. Dnes je Kobetič řadovým zastupitelem.

Vedení města v minulosti revizi čestných občanství zvažovalo, nakonec k ní ale nepřistoupilo. „Je nutné přihlížet k tomu, za co bylo čestné občanství uděleno. Například Klement Gottwald získal titul v roce 1946 jako předseda vlády, která v té době ještě nebyla vládou s vedoucí úlohou jedné strany, a Stalin byl v roce 1945 symbolem osvobození,“ vysvětlila tehdy mluvčí Městského úřadu Chrudim Sylva Drašnarová, kterou citoval server Blesk.cz.

Josef Kopecký, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme