‚Mělo k tomu dojít dávno.‘ Chrudim vyškrtla ze seznamu čestných občanů Gottwalda se Stalinem
Klement Gottwald a Josif Vissarionovič Stalin už nejsou čestnými občany Chrudimi. Zastupitelé města odhlasovali jejich vyškrtnutí ze seznamu a odebrání titulu. Revizi navrhli zástupci České pirátské strany. Podle místostarosty Chrudimi Pavla Štěpánka (Piráti) si postava sovětského diktátora a komunistického československého prezidenta ocenění nezaslouží.
„Já si nedokážu představit, že bych byl podepsán pod schvalujícím návrhem na to, aby tito pánové měli jméno na zlaté destičce v muzeu. Myslím si, že k tomu mělo dojít dávno,“ dodal místostarosta Štěpánek.
Nebýt Vítězného února, byli bychom na tom dnes hospodářsky jako Rakousko, míní historik
Číst článek
Chrudim udělila čestné občanství Klementu Gottwaldovi v roce 1946 coby tehdejšímu předsedovi vlády. Stalin byl vyznamenaný o rok dříve na počest osvobození Československa.
Ztracená kniha
Když se chrudimská kniha čestných občanů ztratila, historik a tehdejší místostarosta Pavel Kobetič (ODS) v roce 2007 jména dohledal ve starých záznamech. Tituly čestných občanů se podle Kobetiče odebírat nemají, řekl tehdy Chrudimskému deníku.
„Udělali to jen nacisti, a to v případě Edvarda Beneše. Ten se stal čestným občanem města Chrudimě v roce 1936, pak mu byl odebrán a v roce 1945 vrácen,“ uvedl. Dnes je Kobetič řadovým zastupitelem.
Vedení města v minulosti revizi čestných občanství zvažovalo, nakonec k ní ale nepřistoupilo. „Je nutné přihlížet k tomu, za co bylo čestné občanství uděleno. Například Klement Gottwald získal titul v roce 1946 jako předseda vlády, která v té době ještě nebyla vládou s vedoucí úlohou jedné strany, a Stalin byl v roce 1945 symbolem osvobození,“ vysvětlila tehdy mluvčí Městského úřadu Chrudim Sylva Drašnarová, kterou citoval server Blesk.cz.