Odpadky pod kontrolou. Města na Chrudimsku začínají čipovat popelnice

V několika městech na Chrudimsku začínají odpadkové kontroly. Radnice chtějí mít přehled, kolik toho lidé vyhodí a jestli správně třídí odpad. Většina obcí totiž musí na vyvážení popelnic doplácet a náklady pořád stoupají. Jedna možnost jsou čipované popelnice.

Chrudim Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popelnice. (Ilustrační foto)

Špatně vytříděné popelnice možná nebudou technické služby v Chrudimi vyvážet. | Zdroj: Profimedia

Od příštího týdne se budou čipy montovat na popelnice třeba v Hrochově Týnci. Je to vlastně první změna v celém systému svážení odpadu a radnice chce mít na začátku přesný přehled, jak často se která popelnice musí vyvážet a kolik odpadu se ve městě celkem vyprodukuje. Velmi podobně jsou na tom Slatiňany, tam by se čipy měly objevit na jaře.

Častá je kombinace s pytlovými svozy. To znamená, že lidé nechají papír a plasty v pytlích před domem a popeláři je odvezou. Tak by to mělo být ve Slatiňanech, Luži nebo Hrochově Týnci. Na pytlích jsou kódy a podle nich si radnice budou vést statistiku, kolik materiálu lidé vyhodí.

Špatně třídíte? Nevyvezeme

Na změnu se chystá i Chrudim, kde dokonce uvažují o tom, že popelnice začnou popeláři prohlížet a hříšníkům je nevyvezou: „Je otázka, jestli technické služby nebudou muset přistoupit k tomu, že otevřou popelnici, zjistí, co je tam špatně, a nevyvezou ji. A bude odpovědnost toho rodinného domu nebo SVJ, co s tím udělají,“ popsal jednu z možností starosta Chrudimi František Pilný (ANO).

Jiné řešení zkoušejí v Heřmanově Městci, kde se lidem rozhodli nabídnout kompletní servis. Ke klasické popelnici ještě můžou dostat další tři - na bioodpad, papír a plasty. Mělo by to usnadnit a zlepšit třídění odpadu, protože za ten směsný platí města nejvíc.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme