Chyba ve verdiktu pomohla dalšímu exsoudci. I přes pravomocný rozsudek nemusí jít do vězení

Každým dnem mu měla přijít výzva, aby nastoupil za mříže. Bývalý litoměřický soudce Ladislav Jelínek za nimi měl strávit dva a půl roku. Sliboval ohýbání spravedlnosti za peníze. Balit však nakonec nemusí. Stejně jako jeho někdejšímu kolegovi Josefu Knotkovi mu pomohl zpackaný rozsudek Okresního soudu v Jičíně. Knotka díky němu Nejvyšší soud v dubnu nechal propustit z vězení. Jelínkovi zase výrazně zmírní trest v další kauze, podle něhož měl nastoupit do vězení.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý soudce Ladislav Jelínek. | Foto: reprofoto ČT24 | Zdroj: čt24

Oba litoměřičtí soudci si v roce 2015 vyslechli tresty kvůli údajnému ovlivňování soudních jednání za úplatu. Knotek dostal 5,5 roku vězení, Jelínek odešel s podmínkou. Na rozdíl od kolegy si podle policie pouze nechal slíbit láhev whisky za urychlení soudního jednání.

Jenže letos v březnu Jelínka soudy pravomocně potrestaly v jiné kauze: sliboval ovlivnění soudních jednání u dalšího kolegy litoměřického soudu. A protože z první kauzy s Knotkem měl již na krku podmínku, pravomocně dostal 2,5 roku za mřížemi.

Exsoudce Knotka osvobodila fatální chyba. Předseda senátu zapomněl vyhlásit část rozsudku

Číst článek

Tento trest je však minulostí. Knotek i Jelínek totiž proti verdiktu z roku 2015 podali dovolání a u Nejvyššího soudu uspěli. Letos v dubnu zrušil prvoinstanční i odvolací rozsudek kvůli závažným chybám. Knotek díky tomu okamžitě opustil vězení a zásadní vliv má usnesení Nejvyššího soudu i na výši trestu ve druhém Jelínkově případu.

Trest je zrušen

"Zatím nemám termín, ale v brzké době nařídím hlavní líčení ohledně výroku o trestu. Vina zůstane nedotčena, ale trest je zrušen v důsledku rozhodnutí Nejvyššího soudu," potvrdil serveru iROZHLAS.cz kladenský soudce Petr Sedlařík.

Kauzy exsoudce Jelínka

V roce 2015 si někdejší soudce Okresního soudu v Litoměřicích Ladislav Jelínek vyslechl podmínku v kauze jeho kolegy Josefa Knotka. Jelínek na žádost kolegy měl urychlit rozhodnutí o podmíněném propuštění a muž odsouzený za leasingové podvody díky tomu nemusel nastoupit do vězení. Knotek pak u sebe v kanceláři, kterou již monitorovala policie, Jelínkovi "za pomoc" nabídl, aby si vybral láhev whisky. Jelínek nejdříve od soudu odešel pouze s tím, že se dopustil kárného provinění. Odvolací soud však případ vrátil a Jelínek nakonec dostal podmínku. Letos v březnu si Jelínek vyslechl druhý pravomocný rozsudek, který ho již s ohledem na předchozí trest poslal na 2,5 roku do vězení. Obžaloba ho vinila z toho, že přes prostředníka chtěl 380 tisíc korun od muže, kterého Jelínkův kolega Vlastimil Nedvěd soudil za uplácení litoměřické cizinecké policie. Peníze měly zařídit příznivější trest. Další z bodů obžaloby ho vinil z převzetí nejméně 30 tisíc. Za úplatek sliboval, že u Nedvěda dohodne předčasné vrácení řidičského průkazu.

Právě on poslal Jelínka v jeho druhé kauze na 3,5 roku za mříže, odvolací soud pak trest o rok snížil. Nyní je ale vše jinak. "Nikdo ho nebude nutit na základě zrušeného výroku o trestu, aby šel do vězení," uvedl soudce Sedlařík.

Jestli Jelínek nakonec vyvázne pouze s podmínkou, nechtěl dopředu komentovat. "O tom se bude jednat."

Podle dozorujícího státního zástupce Radima Dragouna si však Jelínek polepší. "Asi tomu (zrušení prvního rozsudku, pozn. red.) bude muset odpovídat nějaká nižší výměra trestu," řekl serveru iROZHLAS.cz. Sám Jelínek na dotazy nereagoval.

Zapomněl na kus rozsudku

Nejvyšší soud zrušil rozsudky v korupčním případu Knotka a Jelínka kvůli tomu, že jičínský soudce Theodor Petryšín zapomněl v soudní síni vyhlásit část rozsudku. Do písemného vyhotovení verdiktu však chybějící kus vepsal.

Podle dubnového usnesení se dopustil špatné právní kvalifikace a odvolací Krajský soud v Hradci Králové pak jeho chyby neopravil, jak měl.

U Jelínka navíc podle Nejvyššího soudu bude nutné zvážit, zda se vůbec dopustil trestného činu. "Nechal si vnutit lahev whisky, kdy se dokonce s Knotkem dohodli, o jakou konkrétní značku se mělo jednat, ale nicméně z žádného provedeného důkazu nelze jednoznačně dovodit příčinnou souvislost mezi změnou termínu veřejného zasedání a přijatou lahví na straně Jelínka," stojí v rozsudku jičínského soudu.

Jelínka přes to nakonec potrestal podmínkou, což je podle Nejvyššího soudu v rozporu s odůvodněním rozsudku.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme