Kvůli chybějící české naftě má jít do vězení jednatel firmy Viktoriagruppe. Vinna je i sama společnost

Pražský městský soud ve čtvrtek uložil jednateli zkrachovalé německé společnosti Viktoriagruppe Petru Malému v kauze chybějící české nafty osmiletý trest vězení. Zároveň mu na deset let zakázal působit ve vedení firem a ochraňovat státní rezervy. Podle nepravomocného verdiktu připravil podvodem Správu státních hmotných rezerv (SSHR) nejméně o 108 milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud v kauze Viktoriagruppe osvobodil Jaroslava Slavíka (uprostřed) a Lubomíra Novotného (vpravo)

Soud v kauze Viktoriagruppe osvobodil Jaroslava Slavíka (v popředí uprostřed) a Lubomíra Novotného (vpravo) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tři manažery české pobočky společnosti soud obžaloby zprostil. Obžalobě čelila také sama Viktoriagruppe, soud ji uznal vinnou a uložil jí desetiletý zákaz činnosti při ochraně státních rezerv.

Městský soud projednával kauzu již podruhé. Loni uznal vinnými Malého, Viktoriagruppe a jednoho ze zaměstnanců odštěpného závodu se sídlem v Dolních Břežanech Lubomíra Novotného. Osvobodil Jaroslava Slavíka a Miroslava Holuba.

Do Česka míří poslední vlak s naftou z německého Krailingu. Palivo za 100 milionů zmizelo

Číst článek

Tento rozsudek, který jednateli ukládal sedmileté vězení a desetimilionový peněžitý trest, následně zrušil odvolací pražský vrchní soud.

„Za přitěžující okolnost považujeme výši škody, která mnohonásobně převyšuje hranici pro škodu velkého rozsahu,“ uvedla předsedkyně senátu Jarmila Pavlátová.

Přestože Malý podle ní získal z trestné činnosti značné peníze, nyní předal soudu čestná prohlášení, že žádný movitý ani nemovitý majetek nemá. Soud proto muži zvýšil trest vězení a neuložil mu již peněžitý trest.

Soud doplnil v druhém kole kauzy některé důkazy, situace se ale podle soudkyně v případě Malého nezměnila. Jeho vina se podle ní prokázala.

Spor o zaplombované pozemky. Správce zkrachovalé Viktoriagruppe žaluje české daňaře

Číst článek

SSHR hradila firmě Viktoriagruppe za skladování české nafty poplatek, jehož výše byla závislá na množství uložené pohonné hmoty. Viktoriagruppe měla naopak platit pokutu, pokud by dojednané množství nafty nestihla uskladnit včas.

Podle verdiktu to firma skutečně nestihla a rozhodla se to zakrýt fiktivním navýšením zásob nafty dvěma nepravdivými příjemkami, které zaslala SSHR k proplacení. Od listopadu 2012 do ledna 2013 navíc obžalovaní údajně vyskladnili tři vlakové soupravy nafty, kterou SSHR neuhradili.

Když Viktoriagruppe skončila v roce 2015 v insolvenci, začala o skladované zásoby právní bitva. Česku se nakonec po dohadech s konkurzním správcem postupně podařilo naftu přesunout z bavorského Kraillingu zpět.

Poté, co z Německa dorazila poslední cisterna, však měření potvrdilo obavy, že část paliva chybí. SSHR postrádala 6,3 milionu litrů pohonných hmot. O vlastnictví nafty vedla správa s insolvenčním správcem spory, Obvodní soud pro Prahu 5 v dubnu nepravomocně rozhodl, že palivo náleží SSHR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme