Chyběl selský rozum a lidskost, připustil Babiš. Prominutí pokut za kontrolní hlášení bude snadnější

Ministerstvo financí od pondělí zmírnilo pravidla pro prominutí pokut souvisejících s kontrolním hlášením u daně z přidané hodnoty. Plátci DPH, kteří dostali pokutu za kontrolní hlášení v roce 2016, budou moci požádat o prominutí dvou pokut bez ohledu na příčinu pochybení. Letos to bude možné u jedné pokuty. Rovněž bude možné odpustit pokutu, pokud podnikatelé budou reagovat na výzvu podat nebo doplnit kontrolní hlášení se zpožděním maximálně pět dnů. Na pondělní tiskové konferenci o tom informovala náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na sněmu ANO

Andrej Babiš na sněmu ANO | Foto: Filip Jandourek

Automatické promíjení pokut za loňský a letošní rok se týká sankcí 10 000, 30 000 a 50 000 korun. Žádost o prominutí pokuty je možné podat do tří měsíců. Dosud mohla finanční správa prominout pokuty jen v případě nepříznivého zdravotního stavu nebo živelní pohromy.

Prominout také bude možné pokutu 50 000 korun, když se plátce opozdí s reakcí na výzvu k podání kontrolního hlášení maximálně o pět dní. Pokutu bude možné odpustit i u 30 000 korun, když plátce bude reagovat na výzvu k odstranění nesrovnalostí nejdéle pět dnů po zákonném termínu.

„Dospěl jsem k názoru, že ne vždy finanční správa k tomu přistupuje se selským rozumem a lidsky. A ne vždy je rozlišeno mezi porušením zákona a drobnou chybou," uvedl v pondělí ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Zdůraznil ale, že ministerstvo nebude odpouštění pokut ovlivňovat. „Do kontrol a do odpouštění ministerstvo samozřejmě nezasahuje. Dokonce ani generální ředitel finanční správy nemá tu kompetenci," řekl.

ODS: pyroman, který hasí

Postup ministerstva a finanční správy kritizovala ODS. „Andrej Babiš poslední dobou připomíná hasiče, který je zároveň pyromanem. Nejprve nějaký oheň zapálí - nastaví vysoké pokuty, špatně napíše zákon o EET - aby jej následně s velkou slávou hasil a tvářil se jako zachránce," uvedl Jan Skopeček z ODS. Vyzval ke zrušení kontrolního hlášení.

K pátku uložila finanční správa v souvislosti s kontrolním hlášením zhruba 2500 pokut za 102 milionů korun.

V souvislosti s kontrolním hlášením přitom hrozí poplatníkům celá řada pokut. Nejnižší pokuta, 1000 korun, za pozdní podání hlášení bez výzvy úřadu je už nyní plátci jedenkrát ročně prominuta automaticky bez nutnosti podávat žádost na finanční úřad. Dále správa může dát pokutu 10 000 korun, pokud poplatník hlášení podá v náhradní lhůtě poté, co jej finanční úřad vyzval. Pokuta 30 000 korun hrozí plátcům, kteří nevyhověli výzvě úřadu na změnu, doplnění nebo potvrzení údajů v hlášení. Postih 50 000 korun hrozí firmě, která by kontrolní hlášení nepodala ani v náhradní lhůtě. Existuje i pokuta 500 000 korun v případech, kdy plátce závažně ztěžuje nebo maří správu daní.

Ušetřené miliardy

Resort financí v pondělí také uvedl, že v rámci kontrolního hlášení u DPH identifikovalo 1307 rizikových propojení, do kterého spadá 9225 subjektů, a identifikovalo 8400 nespolehlivých plátců DPH. Podle ministerstva loni klesl díky hlášení objem vyplácených nadměrných odpočtů u DPH o 11 miliard na 289 miliard korun. „Naplnil se tak záměr kontrolního hlášení, a to narovnání podnikatelského prostředí," uvedla Schillerová.

Kontrolní hlášení podle pondělních odhadů ministertsva přispělo 10,2 až 12,6 miliardy korun k lepšímu výběru DPH. Z této daně stát loni získal téměř 350 miliard korun, meziročně o zhruba 18 miliard korun více.

Kontrolní hlášení bylo zavedeno loni v lednu jako opatření proti daňovým únikům. Týká se zhruba 500 000 poplatníků. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně.

Babiš zveřejní výsledek auditu příjmů do konce příštího týdne. Finanční správa nedodala podkladyNechci být ve vládě, která umožní další vlny EET, tvrdí JurečkaBabišovy poslední nápady? Populismus, touha po nekontrolované politické moci, tvrdí komentátořiVesnické plesy do 175 tisíc budou nejspíš bez EET. Starostové si u Babiše vyjednávají výjimku

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme