Chybí českým seniorům sex? Nový web zodpovídá otázky, na něž se lidé bojí zeptat

Všechno, co jste chtěli vědět o stáří, ale styděli jste se zeptat, se dozvíte na webu hovoryozdravi.cz. Jde o českou verzi mezinárodního projektu Oxfordské univerzity. Na jaře se tam lidé budou moct seznámit s tím, jak se cítí ti, kteří jsou na konci života.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senioři

senioři | Foto: CC0 Public domain

„Ta videa, když se na to podíváte, mají opravdu velikou sílu. Je tam zachycený skutečný život, skutečná zkušenost. Je to užitečný nástroj nejen pro veřejnost nebo příbuzné, ale taky pro studenty medicíny, kteří tam uvidí lidi, kteří hovoří úplně jiným způsobem, než hovoří s lékařem,“ popisuje Lenka Slepičková z Institutu výzkumu sociálního zdraví Palackého univerzity v Olomouci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový web odpovídá na otázky, na které se lidé bojí zeptat. Více si poslechněte v reportáži Evy Rajlichové.

Prvním velkým tématem bylo stáří, a senioři tu otevřeně hovoří o ztrátě blízkého, ale třeba i o sexuálním životě. „Mě to baví hodně a on se musí přizpůsobit mně. Jak často? Vedu si evidenci, takže tak dvakrát do týdne určitě,“ popisuje jedna ze seniorek na videu.

Dalším tématem bude paliativní péče. Tady se výzkumníci dotkli i citlivého tématu komunikace mezi lékaři a pacienty s terminální diagnózou. „Často srovnávají péči, kterou měli, když byli onkologickými pacienty, s tou péčí, kterou mají teď, když za nimi dochází sestry z hospicu. Velice si pochvalují to, že s nimi někdo promluví a že na ně někdo má čas. Že je tady pro ně někdo k dispozici i o víkendu,“ dodala Slepičková.

Přitom právě dobrá komunikace s nemocným je podle předsedy Spojené akreditační komise ČR Davida Marxe důležitá. Zatímco odborně jsou čeští lékaři na výši, hovor s lidmi jim dělá někdy problém.

„Řada kolegů si může myslet, že je to nespravedlivé. ‚Jsem špičkový doktor a oni mě soudí podle toho, jak podávám ruku.‘ To tak prostě je. Taky nemám jak posoudit kvalitu nějakého jaderného fyzika, než jak se ke mně chová,“ vysvětluje Marx.

Na webových stránkách Hovory o zdraví se postupně objeví další témata - třeba onkologická onemocnění a podobně. Získání licence pro tento typ výzkumu je podmíněné tím, že se žádná z jeho částí nesmí použít ke komerčním účelům.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme