Chybí zhruba tisíc lékařů, hrozí i zavírání nemocnic, varuje lékařská komora

V Česku chybí podle lékařské komory zhruba tisícovka lékařů. Situace je prý natolik vážná, že může dojít k zavírání nemocnic a k omezování péče. Stát takový scénář odmítá. Na stranu komory se ale staví Svaz měst a obcí. I čísla Ústavu zdravotnických informací a statik ukazují, že lékaři stárnou. A chybí zejména na vesnicích a v menších městech, informuje Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Předseda České lékařské komory Milan Kubek tvrdí, že nemocnice kvůli nedostatku lékařů porušují zákoník práce.

V nemocnicích je zajištěná péče pouze díky obcházení zákoníku práce. Když je lékař v práci od soboty do pondělí je pak místo spánku zase nucen pracovat. Riziko, že se dopustí chyby, extrémně stoupá.

Téměř polovina neatestovaných lékařů nemá v nemocnicích učitele, který by se jim dostatečně věnoval

Číst článek

Navíc odhady Ústavu zdravotnických informací a statistik říkají, že po roce 2020 bude každý pátý doktor v ordinaci v důchodovém věku. A přilákat do menších vesnic absolventy se podle Svazu měst a obcí starostům často nedaří.

Jenže stát to vidí jinak. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Fridrich tvrdí, že hlášení o personální situaci, které pravidelně dostávají, tak vážně nevypadají. Ani podle ministerstva zdravotnictví zavírání nemocnic nehrozí.

"Pokud je u nás asi 45 tisíc lékařů, nedá se mluvit o nedostatku. Kromě nedostatku sester tuzemské zdravotnictví žádný zásadní problém nem," říká mluvčí úřadu Štěpánka Čechová. Lékaři i další zdravotnický personál odchází podle komory nejčastěji za prací do zahraničí nebo do jiných oborů.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme