Chybné hlasovací lístky přetištěny nebudou

Okresní úřad v Opavě nebude tisknout nové hlasovací lístky pro kandidáta čtyřkoalice Josefa Jařaba. Právě na jeho lístku, který v těchto dnech dostali lidé na Opavsku do poštovních schránek, se neobjevilo, že Jařab kandiduje za čtyřkoalici. Na chybějící údaj budou voliči upozorněni ve volebním místnostech tak, jak to ukládá zákon, řekl dnes Zdeněk Viktorín z opavského okresního úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle volebního zákona "v případě zřejmých tiskových chyb na hlasovacích lístcích předaných voličům se hlasovací lístky nepřetiskují; okresní úřad v sídle volebního obvodu zabezpečí vyvěšení informace o těchto chybách ve všech volebních místnostech na území volebního obvodu s uvedením správného údaje". Pracovníci opavského okresního úřadu navíc zajistí zveřejnění opravy v místním tisku.

"Tím chceme jít nad rámec zákona," dodal Viktorín. Téměř v každých volbách se přitom podle něj objeví na hlasovacích lístcích nějaká chyba.

Zástupci čtyřkoalice se však chybou cítí poškozeni a vyzvali ministra vnitra Stanislava Grosse, aby nařídil vytištění a rozeslání správných hlasovacích lístků v opavském senátním obvodě. Pokud by se tak nestalo, žádají předsedové KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU odložení voleb v tomto obvodě do doby, než bude možné chybu odstranit. Jinak se obrátí na Nejvyšší soud a budou žádat zrušení volebních výsledků.

Čtyřkoalici nestačí, že okresní úřad hodlá svou chybu napravit upozorněním v místním tisku a ve volebních místnostech. Prostřednictvím médií se podle nich o omylu dozví jen zlomek voličů, zatímco ostatní až v momentě volby, kdy již bude většina z nich rozhodnuta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme