Chyby u amnestie se už nedají napravit, tvrdí ministr spravedlnosti Blažek

Po prezidentské amnestii se na svobodu dostali i lidé, kteří vězení opustit neměli. V současné době jsou známé tři případy, na které přišli soudci z okresního soudu v Teplicích. Ministr spravedlnosti a nejvyšší státní zástupce už věc řeší. Za mříže se ale chybně propuštění vězni už nevrátí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První skupinky amnestovaných vězňů začaly odcházet z věznice v Kuřimi

První skupinky amnestovaných vězňů začaly odcházet z věznice v Kuřimi | Zdroj: ČTK

„U našeho okresního soudu v jedné mé trestní věci jsme obdrželi usnesení Okresního soudu v Kladně, kdy byl amnestován trest odnětí svobody, jehož výměra přesahuje dva roky, což vylučuje aplikaci tohoto ustanovení,“ popisuje teplický soudce Miroslav Čapek jeden ze tří případů, u kterých vězni být amnestování neměli.

„Navíc jsme zjistili, že tato osoba byla v posledních pěti letech odsouzena za úmyslný trestný čin. To znamená, že vůbec neměla být účastna amnestie prezidenta republiky,“ říká soudce Čapek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případech, kdy se po amnestii dostali na svobodu lidé omylem, informuje Věra Masopustová

„Ani ten dvouletý nepodmíněný trest odnětí svobody nepřicházel v úvahu, jeho přeměnu na podmíněný trest odnětí svobody, jak stanovil pan prezident. Takže ten člověk neměl být vůbec amnestován a trest dvou roků odnětí svobody mu neměl vůbec být prominut a měl by ho vykonat,“ míní Čapek.

Co s tím, společně řešili ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle ministra spravedlnosti bude při přezkoumávání takových případů záležet na postoji soudce, který vězně amnestoval.

Při amnestii se z vězení dostali i lidé, kterých se netýkala

Číst článek

„Jestliže by se například našel případ, že soudce rozhodoval, aniž měl třeba úplný spis nebo něco podobného, tak jsme někde úplně jinde, než když on si vyložil toto ustanovení amnestie určitým způsobem. To jsou dvě různé věci, ale vždy individuálně,“ míní Blažek.

„Nechci mít žádné silácké výroky vůči soudcům, státním zástupcům, komukoliv, kteří nad tím strávili spoustu času a teď za odměnu měli vyjádření ministra, že se mají doma bát,“ uvedl ministr spravedlnosti.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek mluvil o udělení prezidentské amnestie | Foto: Šárka Ševčíková

Pokud se prokáže, že byl někdo amnestován neprávem, má soud jedinou možnost – podat stížnost pro porušení zákona. To je ale podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana jen akademický výrok.

„Může směřovat stížnost pro porušení zákona, ale Nejvyšší soud nemůže rozhodnout tak, že by vrátil dotyčného do výkonu trestu,“ upozorňuje Pavel Zeman.

Blažek: Špatná rozhodnutí se dějí běžně

Ministr Pavel Blažek zpochybnil informace, které se dnes objevily v médiích, že chybně amnestovaných vězňů jsou desítky. „Špatná rozhodnutí soudu se v běžném životě dějí. To znamená, že se mohou stát i špatná rozhodnutí soudu ve věci amnestie. Na tom není nic zvláštního, nic podivného a nejedná se – zatím to nikdo neříká, ani ten pan soudce – že by se jednalo o nějaké desítky, stovky případů,“ tvrdí ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle 1. náměstka ministra spravedlnosti z ODS Daniela Voláka není počet chybných rozhodnutí vysoký

„Během několika dnů bylo na svobodu propuštěno 6400 osob. V tuto chvíli řešíme jeden, dva, tři případy, které jsou zatím sporné ohledně aplikace,“ říká první náměstek ministra spravedlnosti, Daniel Volák (ODS). Chybovost je tak podle něj velmi nízká.

„Zadali jsme všem předsedům soudů, aby nám zdokumentovali tyto sporné případy. Je třeba říct, že jestli to bylo nesprávné nebo nezákonné, je velmi předčasné. Jsou to zatím názory kolegů ostatních soudců, že by to tak nemělo být,“ míní Volák.

„S konečnou platností – pokud se rozhodne ministr v odůvodněných případech podat stížnost pro porušení zákona, bude rozhodovat Nejvyšší soud. Jsme teprve ve fázi určitých úvah a spekulací,“ připomíná Blažkův náměstek.

Pavel Blažek se však v nejbližších dnech sejde s předsedy krajských soudů a bude s nimi řešit, jak takové případy dohledat a co udělat proto, aby se v budoucnu tyto chyby neopakovaly.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme