Chystá se kontrola všech VŠ i policistů studujících v Plzni

Všechny policisty, kteří studovali plzeňská práva, hodlá prověřit vedení policie. Zatím mají seznam osmdesáti, kteří si na to brali studijní volno. Ministryně školství Miroslava Kopicová pak chystá audit, kterým projdou všechny vysoké školy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslava Kopicová | Zdroj: ČTK

Kvůli riziku, že někteří policisté získali v Plzni titul neoprávněně a mohli by být vydíratelní, prověří vedení policie všechny své členy, kteří práva na Západočeské univerzitě studovali. Oznámil to ministr vnitra Martin Pecina.

"Pokud se tam dělo něco nekalého a ty tituly třeba nebudou uznávány, tak samozřejmě policejní prezident bude jednat podle zákona," řekl Pecina.

"Jestli mně řeknou, že je možné vystudovat během prázdnin bakaláře, že je to legitimní a že je to v pořádku a ti policisté toho využili, tak s tím nebudeme schopni dělat nic," dodal ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Pecina prověří studium policistů v Plzni

S analýzou souhlasí i Pecinův předchůdce Ivan Langer. Kromě policistů musí být podle něho prověření také lidé z justice.

"Zda někteří advokáti, konkursní správci, insolvenční správci, exekutoři nejsou vydíratelní někým právě proto, že získali neoprávněně titul," uvedl Langer.

Kontroly neminou žádnou vysokou školu

Kvůli skandálu v Plzni teď čeká kontrola všechny vysoké školy v Česku. Oznámila to dnes ministryně školství Miroslava Kopicová. V první vlně se audit bude týkat veřejných škol, následně i soukromých. Jako první jsou prověřovány právnické fakulty v zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně Kopicová o auditu fakult

"Já dokonce už jednám o své návštěvě na Slovensku, které zhodnotilo všechny vysoké školy, a chtěla bych také použít jejich tým, kromě naší akreditační komise," řekla Kopicová v České televizi.

Práva v Plzni procházejí nejhorším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala nestandardně rychle. Podezření padá i na některé politiky.

V souvislosti s případem, která začala plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Ministerstvo školství také podalo kvůli aféře trestní oznámení

Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme