Chystá se Noc sokoloven, večer se pro veřejnost otevře 80 tělocvičen

Česká obec sokolská dnes poprvé ve své historii zpřístupní budovy svých jednot i v noci. Často jde přitom o výjimečné stavby. Vystoupat během Noci sokoloven bude možné i na běžně nepřístupnou střechu pražského Tyršova domu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled ze střechy Tyršova domu

Výhled ze střechy Tyršova domu | Foto: Eva Rajlichová

České obci sokolské patří rozhlehlý areál u Čertovky od roku 1921. Tehdy ho ve značně zdevastovaném stavu koupila od města. Kromě oprav se i dostavovalo.

Tělocvičnu s krásnými obloukovými okny navrhoval architekt František Krásný. Vysoké stropy oceňují i dnes skokani na trampolínách, trénuje je Pavlína Saudková.

„Jakmile si jednou člověk na trampolínu vleze, tak zjistí, že je to tak strašně příjemný adrenalin, že je těžké u toho nezůstat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na střechu pražského Tyršova domu se vypravila reportérka Eva Rajlichová

Sokol ale není jen sport, odehrávají se tu také kulturní aktivity. V Tyršově domě mají divadlo a zkouší tu i taneční soubory. Ostatně mezi základní myšlenky hnutí patří právě všestranný rozvoj osobnosti.

Mimořádnou statečnost projevovali členové Sokola za obou světových válek. Bez jejich přispění by se třeba nepovedl atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Živým ztělesněním sokolského hesla „v zdravém těle zdravý duch" je paní Naďa Potzová, cvičí v Sokole od pěti let. „Za dva roky mi bude devadesát. Dal mi (Sokol) sílu zdraví, čestné jednání, přátelství. Na to se nedá zapomenout.“

Do premiérové Noci sokoloven se zapojí celkem 80 spolků z celé České republiky.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme