Chystá se převoz mrtvého českého vojáka z Afghánistánu

V nejbližších dnech by se měly dostat zpět z Afghánistánu do naší vlasti ostatky zemřelého českého vojáka. Přiletí také všichni čtyři ostatní zranění muži. Termín převozu ale teď záleží především na zdravotním stavu těchto zraněných. K incidentu, při kterém zahynul v Afghánistánu už třetí český voják, došlo v provincii Logar.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsadkář hlídkuje na střeše | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Terénní auto české hlídky zasáhla improvizovaná nálož. Jeden muž útok nepřežil, 4 další byli zraněni. Jednoho z nich museli v americké vojenské nemocnici operovat, ostatní se pomalu zotavují, řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková: "Tři vojáci jsou už ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Čtvrtý, který utrpěl mnohočetná zranění, byl opakovaně operován. Nyní je na jednotce intenzívní péče ve vojenské nemocnici v Bagramu."

Podle mluvčí Růžičkové by se měl převoz ostatků zemřelého vojáka i ostatních zraněných mužů do Česka uskutečnit velice rychle: "Náčelník generálního štábu generál Picek vydal rozkaz, aby se tento převoz uskutečnil v co nejbližším termínu. Limituje nás několik faktorů, především povolení k přeletu a samozřejmě aktuální zdravotní stav vojáků. Ale bude to v nejbližších dnech."

Třetí česká oběť v Afghánistánu

Mrtvý muž je už třetím z řad českých vojáků v Afghánistánu. Minulý měsíc zahynul při sebevražedném útoku místního radikála český vojenský policista. Loni v květnu se pak na severu země na české vozidlo sesunula půda a jednoho muže zavalilo bahno a kamení.

Útoků v Afghánistánu přibývá, i když zmíněná provincie Logar patří k těm klidnějším. I tam ale působí ozbrojenci, jak připouští velitel vojenské části Provinčního rekonstrukčního týmu Ivo Střecha: "Armáda, koaliční vláda a její síly nemají tento prostor pod kontrolou. V jižní části země síly Talibanu operují celkem volně."

Na Střední východ nicméně zamíří i další čeští vojáci. Poslanci aktuálně odsouhlasili vyslání stovky prostějovských specialistů na misi právě do Afghánistánu.

Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme