Chystá se přísnější verze zákona o střetu zájmů

Vláda by se měla koncem měsíce zabývat návrhem nového zákona o střetu zájmů. Ten by měl umožnit lépe než dosud potírat korupci mezi politiky. Na vzniku tohoto zákona se podílela i nevládní organizace Transparency International.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paragraf

Zákon by se měl vztahovat na širší okruh osob. Kromě poslanců, senátorů a členů vlády by měl zahrnovat i politiky komunální. Zároveň by při jeho porušení hrozily sankce, a to pokuty až do výše 200 tisíc korun.

Jak říká David Ondračka z Transparency International, podle nového zákona by měl každý politik svůj registr veřejně přístupný na internetu. "Měl by tam vyplňovat jak své majetkové poměry, tak příjmy, a tato povinnost by se vztahovala nejen na toho veřejného funkcionáře, ale i na jeho nejbližší rodinné příslušníky."

Autoři zákona se ale obávají, že zákonodárci takto zpřísněná pravidla nebudou chtít přijmout. To připouští i ministr financí Bohuslav Sobotka.

"To, co bych pokládal za tragédii, by bylo, pokud by ten zákon byl natolik zpřísněn, že by ho nakonec parlament neschválil, a neplatilo by zase nic. Podle mě je potřeba hledat rozumný kompromis, který zpřísní střet zájmů a konečně i na komunální a krajské úrovni zavede pevná pravidla."

Podle průzkumu veřejného mínění, který si Transparency International nechala udělat, si přísnější zákon o střetu zájmů přejí čtyři pětiny občanů.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme